Koszulka z Kotwicą, na ustach nacjonalistyczne hasła. Muzeum Powstania Warszawskiego mówi dość

• Rusza kampania społeczna "Polska Walcząca - Upamiętniaj Godnie"• Zwraca uwagę na niewłaściwe używanie symbolu Polski Walczącej• Jednym z inicjatorów kampanii jest Muzeum Powstania Warszawskiego

Kotwica Polski Walczącej pojawia się na manifestacjach, marszach, umieszczana jest na koszulkach, czapkach i transparentach. Symbolowi towarzyszą często nacjonalistyczne hasła i okrzyki.

O nieprawidłowym i niegodnym używaniu symbolu w sytuacjach, które nie mają żadnego związku z Powstaniem Warszawskim, wielokrotnie mówili sami powstańcy - bezskutecznie. Stąd kampania "Polska Walcząca - Upamiętniaj Godnie", jednym z jej organizatorów jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Całą kampanię zapowiada 20-sekundowy spot, który trafił na YouTube. Widać na nim mężczyznę wracającego z zakupów. - Nie noszę jej idąc do sklepu ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy - mówi bohater spotu.

W spocie pojawiają się także uzbrojeni mężczyźni z symbolami Polski Walczącej na ramieniu. Na końcu pojawia się odesłanie do strony internetowej kampanii.

 

Kampania "Polska Walcząca - Upamiętniaj Godnie" ma zwrócić uwagę na niewłaściwe używanie charakterystycznego symbolu Kotwicy PW. Organizowana jest z okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia.

Cały spot w reżyserii Antoniego Ferencego zostanie opublikowany w dniu rocznicy.

Czym jest symbol Polski Walczącej

Kotwica Polski Walczącej to jeden z najważniejszych symboli powstańczej Warszawy. Po raz pierwszy pojawił się na ulicach Warszawy w 1942 roku. Komenda Główna AK rozstrzygnęła konkurs na znak, który miał zachęcać Polaków do oporu przeciwko okupantom niemieckim. Autorką zwycięskiego projektu była najprawdopodobniej harcerka Anna Smoleńska.

Połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, umieszczane były na budynkach związanych z walkami toczonymi w czasie wojny, a także podczas Powstania Warszawskiego.

Za znieważenie znaku grozi grzywna, prawo nie zabrania jednak noszenia go np. na koszulkach. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Więcej o: