Kandydat na prezesa IPN pytany o Jedwabne. "Nie wiem, co się tam wydarzyło"

• Kolegium IPN ma dziś wyłonić kandydata na prezesa Instytutu• W obecności dziennikarzy przesłuchiwano czterech historyków• Jeden z nich, dr Chrzanowski, chce ponownie badać mord w Jedwabnem

Do konkursu zgłosili się: dr Marek Chrzanowski, dr hab. Zbigniew Romek, dr Jarosław Szarek i dr Paweł Ukielski. IPN wyłoni jednego w tajnym głosowaniu. Na YouTube udostępnia transmisję z tego wydarzenia. Nowego prezesa na 5-letnią kadencję ma powołać Sejm.

Tu można zobaczyć całą transmisję IPNtv:

 

"Jako nauczyciel historii nie wiem, co mam mówić dzieciom"

Dr Marek Chrzanowski był pierwszym z przesłuchiwanych kandydatów. Wśród ważnych zadań dla IPN wymienił ponowne zbadanie mordu w Jedwabnem. - Jako nauczyciel historii nie wiem, co mam mówić dzieciom, co się tam wydarzyło - mówił kandydat. Dodał przy tym, że publikacja Jana Tomasza Grossa na ten temat, w której oskarża on Polaków o mord Żydów, to "zarzuty, które szkalują dobre imię Polski". Ocenił też, że publikacja IPN pt. "Wokół Jedwabnego" jest niepowodzeniem w sprawie wyjaśnienia wydarzeń z lipca 1941 r.

- Uważam też, że należy przeprowadzić ponowną ekshumację i dojść do prawdy, bo ta sprawa szkodzi wizerunkowi Polski - powiedział Chrzanowski.

Kolegium IPN zakończyło już przesłuchiwanie dziennikarzy i udało się na debatę w swoim zamkniętym gronie. O decyzji kolegium jako pierwszy dowie się marszałek Sejmu.

 

Więcej o: