Okładka "Newsweeka" uderza w TVP. Prowadzący "Wiadomości" jako prezenterzy ze stanu wojennego

Jacek Kurski, Danuta Holecka, Krzysztof Ziemiec i Michał Adamczyk ubrani w mundury redaktorów telewizyjnych z czasów stanu wojennego - to okładka najnowszego "Newsweeka". W środku - anonimowe rozmowy z dziennikarzami "Wiadomości".

- Żyję jakby w schizofrenii - wyznaje dziennikarka programu. Inny rozmówca dodaje: - Jadę na zdjęcia i słyszę: „O, przyjechały reżimowe media”. To już nagminne. Nie wiadomo, jak się zachować. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

"Newsweek" nie jest pierwszym tygodnikiem, który przedstawił prezenterów "Wiadomości" jako redaktorów z czasów stanu wojennego. Pod koniec grudnia na podobny pomysł wpadło "wSieci", które ubrało  w ten sposób Piotra Kraśkę.

Jak wyglądają zmiany w Telewizji Polskiej?

Czystki w TVP zaczęły się po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych. Prezesem został Jacek Kurski. Pracę straciły znane osoby: Tomasz Lis, Beata Tadla, Piotr Kraśko, Jarosław Kret, reporterzy, a także pracownicy, którzy nie byli znani szerszej publiczności, np. wydawcy. Odeszła też Grażyna Torbicka, a szefową "Wiadomości" została popierająca PiS Marzena Paczuska. Zatrudniono prawicowych dziennikarzy: Dawida Wildsteina, Samuela Pereirę, Michała Rachonia.

Ilu widzów straciły "Wiadomości" TVP1?

"Wiadomości" TVP1 od kilku miesięcy tracą widownię. Z danych firmy Nielsen Audience Measurement wynika, że w maju straciły 714 tys. widzów w porównaniu z majem 2015 roku - był to rekordowy spadek. Od początku roku dziennik stracił niemal 1,5 mln widzów - jeszcze w styczniu program oglądało ponad 3,7 mln osób. Teraz średnia widownia "Wiadomości" to nieco ponad 2 mln widzów (w czerwcu - 2,28 mln).