Polka miała właśnie iść na promenadę w Nicei, gdy dostała smsa. 'Nie chcę nawet myśleć, co się mogło stać'

Marta Hopfer z Warszawy i Francuz Jean-Nicolas Gilles, jej narzeczony, cudem nie znaleźli się w centrum zamachu terrorystycznego w Nicei. W ostatniej chwili zrezygnowali ze spaceru promenadą, bo krewny przyjechał po nich wcześniej, niż miał.

- To jest w ogóle przedziwna, irracjonalna historia. Boję się myśleć co by było, gdybyśmy poszli obejrzeć pokaz sztucznych ogni tak, jak planowaliśmy. Aż mam ciarki na plecach – opowiada Marta.

Miało ich tam nie być

Żeby było bardziej niesamowicie, Marta i jej narzeczony właściwie w ogóle nie zamierzali lecieć do Nicei. Od końca kwietnia para jest w rowerowej podróży po Europie. Właśnie byli w Sztokholmie, gdy Jean-Nicolas zaczął nalegać, by jednak zmodyfikowali trasę i polecieli na 70. urodziny jego ojca. – Długo się zastanawialiśmy, bo taki lot to poważne nadszarpnięcie budżetu całej naszej wyprawy. Ale w końcu znaleźliśmy niedrogie połączenie właśnie do Nicei i kupiliśmy bilety – mówi Marta.

Krewny napisał wcześniej

W czwartek po godz. 20 wylądowali w Nicei. Poszli na spacer, usiedli w kawiarence i ustalali szczegóły spotkania z krewnym Jeana-Nicolasa, który mieszka na obrzeżach miasta i zgodził się ich przenocować. Obiecał ich odebrać po godz. 23. – Bardzo chciałam obejrzeć Niceę, w której wcześniej nie byłam. Planowaliśmy też pójść na promenadę, by zobaczyć pokaz sztucznych ogni. Ale o 22 krewny wysłał nam smsa, że udało mu się przyjechać wcześniej i że za chwilę może nas odebrać – relacjonuje Marta.

Francuzi są przerażeni

Kiedy dotarli do domu krewnego i kładli się spać, w całej kamienicy rozdzwoniły się telefony. – Dziwiłam się, czemu tak późno nagle tyle osób ze sobą rozmawia. O piątej rano zadzwoniła do mnie przerażona mama – mówi Marta.

Marta oznaczyła się na Facebooku jako bezpieczna, bo pisali do niej zaniepokojeni znajomi. Jak opowiada, w Nicei panuje najwyższy stopień alertu terrorystycznego. Wszystko jest pozamykane, odwołano dzisiejsze koncerty i pokazy fajerwerków. – Francuzi są zszokowani i przerażeni tym, co się stało. Wszyscy bez przerwy do siebie dzwonią. Ciotka Jeana-Nicolasa płakała – opowiada Marta.

Ciężarna kobieta się uratowała

Dalszy ciąg wyprawy pary stoi na razie pod znakiem zapytania. Dziś mieli wyjechać z Nicei do Orange, rodzinnej miejscowości Jeana-Nicolasa z kierowcą z Blablacar. Okazało się jednak, że mężczyzna uratował się z zamachu razem z ciężarną córką. – Dziewczyna jest w szoku, nie wiadomo, czy pojadą. Cały czas jesteśmy z nim kontakcie – dodaje Marta.

Póki co para planuje za tydzień powrót do Sztokholmu, a stamtąd do Norwegii. Zależnie od finansów, jesienią zdecydują, co dalej. Nie wiadomo jeszcze, czy zostaną w Skandynawii na dłużej, czy wrócą do Polski.

Więcej o:
Komentarze (153)
Polka miała właśnie iść na promenadę w Nicei, gdy dostała smsa. 'Nie chcę nawet myśleć, co by się mogło stać'
Zaloguj się
 • ka2

  Oceniono 24 razy 18

  lansowanie się ( z uśmiechem na ustach ) w obliczu tej tragedii, uważam za niestosowne

 • amel.ka

  Oceniono 17 razy 15

  chyba troche nie na miejscu jest produkowanie takich tekstow w obliczu takiej tragedii, dolaczajac na koniec plany wakacyjne danej pary i fotki z usmiechem na ustach!

 • jan_sobczak1

  Oceniono 30 razy 10

  szkoda ludzi ale sami sobie zgotowali ten los wybierając Hollandów, Sarkozych, Merkelowe, Tusków i m podobnych zbrodniarzy którzy zaproswili tu muzułmumańskich terrorystów. Mama nadzieję ze ludzie się obudzą i ci politycy skończą na szubienicach.

 • anna.fox

  Oceniono 22 razy 10

  Jak to dobrze, że Marta Hopfer z Warszawy uniknęła śmierci. Słyszałam też że uratowali się Agnieszka i Marcin Wiśniewscy z Rzeszowa - gdyby tylko było ich stać, pojechaliby do Nicei, ale tak to tylko wysłali dzieciaki do dziadków na działkę. Może i nie wszystkie artykuły muszą być mądre, ale niektóre są naprawdę niepotrzebne, droga gazeto...

 • heraldek

  Oceniono 11 razy 9

  A moja babcia cudownie ocalala z tragedii "Titanica".... bo nie miala pieniedzy I nie kupila sobie biletu....

 • karasek432

  Oceniono 38 razy 8

  Dlaczego nikt nie obwinia za to Makreli,Szulca,Juckera,Kopaczkę to oni są zwolennikami siłowej islamizacji Europy.

 • krzy-czy

  Oceniono 18 razy 8

  za 4 lata wybierałem się do koziej wólki a może nawet do nicei.
  strach pomysleć co by było gdym zmienił plany i p[ojechał przedwczoraj.

 • nasa4ever

  Oceniono 5 razy 5

  Uważam że największym terrorystą są Media i TV. Jak we Francji ginie w zamach 98 osób to wszyscy płaczą w TV i apelują o solidarność. Jak w Bejrucie giną ludzie w zamachach to TV milczy. Hipokryzja aż kipi.

 • na_grobli

  Oceniono 10 razy 4

  Czemu wywaliliście komentarze pod opisami zbrodni w Nicei?
  Boicie się czegoś?
  Kazał Wam ktoś - Wschód, Zachód, Bliski Wschód?
  Żenada - Michniku Adamie, gdzie wolne słowo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX