Wiadomo, ile kosztował transport pięciometrowego Chrystusa. Zapłacił za to MON

• MON: Transport figury Chrystusa Króla kosztował ponad 43 tys. zł• Wojsko nie wzięło pieniędzy za przewiezienie pomnika• Z Krakowa do Poznania przetransportowała go 10. Brygada Logistyczna

Przypomnijmy: pięciometrowa figura Chrystusa Króla stanęła w maju przy parafii Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Stało się to wbrew woli urzędników - ci uznali, że wniosek parafii o ustawienie "tymczasowego obiektu budowlanego" nie jest kompletny i pomnik nie może tam stanąć.

Zwolennicy postawienia pomnika znaleźli na to sposób - postawili figurę obok cokołu. Inspektorzy nadzoru budowlanego stwierdzili, że w związku z tym nie ma podstaw, by uznać to za samowolę. Figura została więc na swoim miejscu.

Jak Chrystus trafił do Poznania? Jak podała poznańska "Gazeta Wyborcza", figura przyjechała tam wojskową ciężarówką. Pomoc w jej przewiezieniu zaoferował wiceminister obrony Wojciech Fałkowski. - Czy to oznacza, że każdy obywatel może teraz wykorzystać armię jak firmę transportową? - pytała w rozmowie z TVN24 posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt. I w interpelacji poprosiła MON o wyjaśnienia, ile kosztował transport.

MON: Pomnik został przewieziony przez wojsko bezpłatnie

Koszt przewozu figury należy wyliczyć na kwotę 43 895,22 zł - przekazał w odpowiedzi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Jak dodał, na podstawie decyzji Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Chrystusa przewiozła 10. Brygada Logistyczna z Opola. Wojsko nie wzięło za to pieniędzy.

Całą odpowiedź MON można przeczytać tutaj >>>

W uroczystości poświęcenia pomnika 3 czerwca wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, uczestniczyła w niej także wojskowa asysta honorowa. Pięciometrowa figura jest częścią Pomnika Wdzięczności Najświętszemu Serca Pana Jezusa, o którego odbudowę od 4 lat walczy w Poznaniu Społeczny Komitet. Oryginalny pomnik pochodził z okresu międzywojennego, został zburzony przez Niemców w 1939 roku.

Więcej o: