Kruczek prawny, który pomaga nie płacić abonamentu RTV? Prawnik rozwiewa wątpliwości

• Poczta Polska wysyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu• W mediach pojawiły się sposoby, jak rzekomo uniknąć płacenia• Pokazaliśmy je prawnikowi. Przekonuje, że to oszustwo i płacić trzeba

Poruszenie wywołała informacja, iż Poczta Polska wysyła wezwania do zapłaty nawet 1,5 tys. zł za zaległy abonament RTV (to suma składek za 5 lat plus ustawowe odsetki). Pisma są skierowane do tych, którzy mieli w domu zarejestrowane odbiorniki, by płacić abonament, ale później przestali uiszczać opłatę.

Jeśli wskazana kwota nie zostanie uiszczona, wówczas sprawa zostanie przekazana urzędowi skarbowemu - on na podstawie sądowego tytułu wykonawczego zajmie się odzyskaniem pieniędzy za zaległy abonament.

Jest kruczek prawny?

W sieci krąży instrukcja, zgodnie z którą można łatwo uniknąć płacenia zaległego abonamentu RTV. Temat podchwyciły już niektóre media i przekonują, że jednym pismem skierowanym do Poczty Polskiej można pozbyć się problemu.

Miałoby to być możliwe dzięki zmianie przepisów, która nastąpiła w 2007 roku. Minister Transportu nałożył wówczas na Pocztę Polską obowiązek nadania odbiornikom indywidualnych numerów identyfikacyjnych i poinformowania o tym właścicieli telewizorów. Stąd teza, że osoby, których odbiorniki były zarejestrowane, ale nie dostały numeru lub nie otrzymały informacji o jego nadaniu, nie muszą płacić.

Inni utrzymują, że jeżeli dostaliśmy numer identyfikacyjny, ale nie listem poleconym, operator nie posiada potwierdzenia naszego odbioru i, co za tym idzie, możemy uniknąć opłaty.

"Przepisy zostały w dużej części przypadków zignorowane. Żeby więc anulować wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu, trzeba w terminie 7 dni od jego otrzymania złożyć na Poczcie pismo, w którym żąda się podstawy prawnej wydanej decyzji" - twierdzą autorzy porady. Podpowiadają też, jak takie pismo napisać:

"W odpowiedzi na otrzymane pismo z UP nr ... z dnia ....., powołując się na art. 73 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, wnoszę o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mnie wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV. Dokumenty proszę wysłać na mój adres pocztowy".

Prawnik: Abonament trzeba płacić

Postanowiliśmy sprawdzić te informacje. - To nieprawda - ostrzega mecenas Piotr Marcinkowski. - Płacenie abonamentu to obowiązek ustawowy i to ustawa określa, kto nie musi go płacić. "Kruczki prawne", o których piszą niektóre media, nie istnieją - podkreśla.

- Płacimy za telewizor, nie za numer identyfikacyjny - dodaje mec. Marcinkowski.

Potwierdzają to sądy w swoich orzeczeniach. Wynika z nich, że jeśli odbiornik nie został wyrejestrowany, trzeba płacić abonament RTV. Nie wykręcimy się też brakiem "poleconego".

A TERAZ ZOBACZ: Pytamy Grażynę Torbicką o zmiany w TVP: Każda nowa sytuacja polityczna w Polsce...

Więcej o: