Wszystko, co musisz wiedzieć po zakończeniu szczytu NATO w Warszawie [PODSUMOWANIE]

Drugi dzień szczytu NATO już za nami! Oto krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich dwóch dni.

1. Decyzje militarne

To już pewne - wschodnia flanka Sojuszu będzie wzmocniona przez cztery bataliony NATO w Polsce i krajach bałtyckich. W naszym kraju poza 1000-osobowym batalionem będzie stacjonować dowództwo amerykańskiej brygady pancernej.

 NATO i Unia Europejska podpisały też pierwsze w historii porozumienie o wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, m.in. w kwestii zagrożeń hybrydowych i ataków cybernetycznych ze strony Rosji. Potwierdzono również m.in. wsparcie dla Ukrainy i wydłużono misję w Afganistanie.

2. Barack Obama „zaniepokojony” demokracją w Polsce

Amerykański przywódca upomniał polskie władze ws. Trybunału Konstytucyjnego. - Przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego TK - podkreślił. Ta wypowiedź obiegła wszystkie światowe media, choć próżno jej było szukać np. w głównym wydaniu „Wiadomości” w TVP.

 Za pominiecie "sedna słów" prezydenta "Wiadomości" skrytykowało m.in. "Washington Post". W odpowiedzi dziennikowi oberwało się od polskiej stacji. "Obama żadnym momencie swojego wystąpienia nie zbeształ polskiej demokracji" - podkreśliło TVP.

3. "Financial Times" o kulisach wypowiedzi Obamy

Henry Foy na stronie "Financial Times" pisze o kulisach wypowiedzi amerykańskiego przywódcy o Polsce. Według niego to była sekretarz stanu USA Madeleine Albright, po swoich spotkaniach m.in. z KOD, ostatecznie przekonała doradców prezydenta USA do krytyki polskiego rządu.

4. Andrzej Duda tłumaczy słowa prezydenta USA

Prezydent udzielił TVP Info wywiadu podsumowującego szczyt NATO. Jego zdaniem Obama nie widzi zagrożenia dla demokracji w Polsce; Andrzej Duda przekonuje też, że wcale nie był zaskoczony słowami amerykańskiego przywódcy. - Bliscy współpracownicy Baracka Obamy zapowiadali, że poruszy ten temat w Polsce - mówił.

5. Bardzo dobra organizacja szczytu

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, podziękował Andrzejowi Dudzie za „wyśmienitą organizację” szczytu, a uczestnikom za dyskusję i prace. To często podkreślany punkt - dziennikarze, komentatorzy i politycy byli raczej zgodni co do tego, że od strony logistycznej nic nie zawiodło.

6. Nasz dziennikarz podsumowuje 2. dzień szczytu NATO

Michał Gostkiewicz: Obóz władzy chyba nie otrząsnął się jeszcze po wczorajszym zaskoczeniu, którego - jak twierdzą - nie było. Politycy PiS są grillowani przez media (oprócz tych sprzyjających) o amerykańskie połajanki. 

Dziennikarze obecnie niepokorni, czyli z mediów krytycznych wobec obozu PiS i prezydenta Andrzeja Dudy, zgodnie oceniają, że prezydent wczoraj robił dobrą minę do złej gry, a w świat poszedł przekaz, że Obama niepokoi się o Polskę. Pytania o to, czy i jak Duda na krytykę zareaguje, wywołały wyraźne poirytowanie ministra Krzysztofa Szczerskiego.

Wijący się jak piskorz pod pytaniami dziennikarzy Szczerski podkreślał zasługi rządu na szczycie i uznał go za całościowy sukces. Ewidentnie przekaz PiS dzisiaj brzmi: połajanka Obamy nie była najważniejsza, najważniejsze według polityków PiS - i tu w czysto strategicznym sensie mają rację - jest to, że Polska uzyskała naprawdę dużo, jeśli chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa. Mówią o natowskich batalionach, mówią o obecności Amerykanów w Polsce, o ich zaangażowaniu - i tak jest w rzeczywistości. Uzyskaliśmy naprawdę dużo. Na moje pytanie, czy gdyby nie kryzys wewnętrzny, moglibyśmy uzyskać więcej, pan minister Szczerski zaczął mówić o długofalowej procedurze, dwuletniej  przygotowywania czegoś takiego, jak szczyt NATO. Najwyraźniej zapomniał, że PiS sprawuje władzę już 9 miesięcy. 

Podsumowanie 1. dnia szczytu [CZYTAJ WIĘCEJ] >>>