Wszystko, co musisz wiedzieć po pierwszym dniu szczytu NATO

Pierwszy dzień szczytu NATO za nami! Oto krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

 

1. Decyzje ws. wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu

Przywódcy państw NATO zdecydowali o rozmieszczeniu czterech batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich. To oznacza, że wschodnią flankę wzmocni około tysiąca żołnierzy - głównie Brytyjczyków.

2. Barack Obama „zaniepokojony” demokracją w Polsce

Amerykański przywódca upomniał polskie władze ws. Trybunału Konstytucyjnego. - Przekazałem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego TK - podkreślił. Ta wypowiedź obiegła wszystkie światowe media, choć próżno jej było szukać np. w głównym wydaniu „Wiadomości” w TVP.

3. Mocne przemówienie Donalda Tuska

- Ktokolwiek obróci się przeciwko Ameryce, szkodzi Europie; kto obróci się przeciwko Europie - szkodzi Ameryce. Kto podważa fundamenty liberalnej demokracji, szkodzi jednej i drugiej - podkreślił szef Rady Europejskiej. Te mocne słowa Donalda Tuska padły po spotkaniu poprzedzającym początek szczytu.

4. Nowa wersja historii według MON

Na szczyt NATO MON przygotowało wystawę o historii wejścia Polski do Sojuszu. Rola ówczesnego rządu została jednak pominięta, a jako kluczowe postaci przedstawiono polityków związanych z PiS - Jana Olszewskiego, Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę. Sprawę w bulwersujący sposób skomentował rzecznik rządu: Rafał Bochenek, spytany o brak Bronisława Geremka, stwierdził: - Polacy o tym wiedzą, doskonale o tym wiedzą, dlatego ja nie czepiałbym się akurat jakiś niuansów.

5. Skandaliczne ulotki ws. katastrofy smoleńskiej

Stowarzyszenie Solidarni 2010 podczas szczytu rozdawało ulotki na temat katastrofy smoleńskiej. Co było w środku? M.in. informacja o tym, że "prezydent państwa członkowskiego NATO i dziesięciu generałów NATO zostało zabitych". Tekst stawiał też pod znakiem zapytania rolę prezydenta Rosji i Donalda Tuska w kwestii katastrofy.

6. Nasi dziennikarze podsumowują 1. dzień szczytu NATO

Michał Gostkiewicz: W obecności korpusu prasowego Białego Domu oraz wyłącznie polskich dziennikarzy zaproszonych na tę konferencję Barack Obama powiedział dwie rzeczy: po pierwsze, że USA wypełnią zobowiązania i wzmocnią swoje siły w ramach NATO w Polsce i nasze bezpieczeństwo. A po drugie, że polscy politycy muszą zrobić dużo więcej, by zażegnać impas wokół Trybunału Konstytucyjnego. „Co się z wami stało, byliście dla nas modelem rozwoju?" - pytała mnie koleżanka, dziennikarka z Rumunii.

Adam Daniel Rotfeld mówi mi: "Obama był bardzo dyplomatyczny w swojej wypowiedzi". Za jego słowami kryje się wezwanie: Polsko, zrób coś ze sobą.
Szkoda, że to wszystko wydarzyło się na naprawdę znakomicie zorganizowanym od strony logistycznej szczycie. Słusznie mówi Rotfeld, że szczyt to nasz sukces. Sukces, bo uzyskaliśmy wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, czyli zwiększenie sił NATO w Polsce. Sukces, bo chyba jedynym kłopotem dwóch tysięcy dziennikarzy akredytowanych na tę imprezę była sieć wi-fi, która momentami nie dawała rady.

Tomasz Golonko: To był spokojny dzień dla Warszawy. Gdy na Stadionie Narodowym trwały burzliwe dyskusje i emocjonujące przemówienia przywódców z całego świata, na ulicach stolicy Polski panował spokój. Od wczesnych godzin porannych czekały na mieszkańców Warszawy zmiany w komunikacji miejskiej oraz objazdy. Obeszło się bez dużych incydentów. - Nie ma co narzekać - mówiła mi starsza kobieta z Saskiej Kępy. - Nie ma co kręcić nosem, bezpieczeństwo jest najważniejsze, choć powiem, że szedłem od Placu na Rozdrożu aż do ul. Brackiej na piechotę. Takie środki bezpieczeństwa, ale co zrobić - mówił mi mieszkaniec Mokotowa, którego spotkałem w okolicach Rotundy. Wykazaliśmy się szczytem cierpliwości.

 

Komentarze (102)
Wszystko, co musisz wiedzieć po pierwszym dniu szczytu NATO
Zaloguj się
 • stenrw

  Oceniono 28 razy 16

  No przecież wszyscy wiemy, że Kopernik była kobietą... Tylko co to ma wspólnego z HISTORIĄ? Czy Jarek naprawdę wierzy w to, że wszyscy, co pamiętają jak się rzecz miała doznali nagle amnezji?

 • ibrylowska

  Oceniono 18 razy 14

  Polski rząd fałszuje historię Polski - wejścia do NATO i popiera rozdawanie ulotek na tematy. katastrofy smoleńskiej w czasie szczytu w szczytu. Osoby które przyczyniły się do kłamliwej prezentacji wystawy na temat wejścia Polski do NATO i nie zapobiegły rozdawaniu ulotek w trakcie szczytu powinni zostać odwołani ze stanowiska. PIS to jest oszukańcza kłamliwa formacja , która marginalizuje wszystkie pozostałe rządy w ciągu 27 lat polskiej wolności.W Polsce działacze PIS rządzili włącznie z obecnym okresem ok.4 lat. Jak komuniści stosują metodę białych plam w historii. I jeszcze prezydent Obama krytykuje PIS i prezydenta Dudę za kryzys TK i blokowanie instytucji demokratycznych w Polsce.. Dobrze, że udało się ze wschodnia flanką i w Polsce będzie stacjonowało 1000 żołnierzy do odstraszania Rosji. Jak można żyć w takim kłamstwie, obłudzie i pomówieniach prezentowanych przez rządzący PIS? Po prostu PISowska paranoja.

 • 1627cd1410

  Oceniono 17 razy 13

  pisiarnia znów musiała się zbłaźnić wystawą o Polsce w NATO. olszewski i kaczyński... żenada! czy dyplomaci nie wiedzą jak to było i kto z nimi negocjował tudzież podpisywał?! naprawdę pacynka?!

 • adam.2x

  Oceniono 24 razy 12

  Brawo Prezydent Obama. Sułsznie wspomniał tylko o bezpieczestwie militarnym a skoncetrował się na PiSuarnych putinowskich praktykach Kaczyńskiego i kukieł bo to może być największym zagrożeniem dla naszych sojuszów.

 • remo29

  Oceniono 24 razy 12

  TVP "przetłumaczy" ludowi, który po angielsku tylko "fakju" i "heloł". Wyjdzie że w Polsce jest super.

 • lodzermensz1

  Oceniono 22 razy 10

  Poziom skretynienia nacjobolskich, pisorskich i putinowskich trolli, reprezentowany w komentarzach jest nieprawdopodobny. Naprawdę 40% społeczeństwa myśli tak jak wy?
  Niesamowite. To chyba największa klęska III RP...

 • mapi7

  Oceniono 28 razy 10

  Dobrze usłyszeć takie słowa od prezydenta Obamy!

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 13 razy 9

  przykre, że takie oczywiste fakty musi naszemu Prezydętkowi tłumaczyć prezydent USA na forum publicznym. Ale Panu Dudzie trzeba wiele tłumaczyć, np. że nie wsiada się do auta niesprawnego technicznie, że nie jeździ się140km/h po terenie niezabudowanym, że honor nie pozwala, żeby prywatne rachunki za dojazdy na tzw. "fuchę" pokrywało państwo, że odpowiedzialność w pracy polega na wykonywaniu swoich obowiązków....

 • 1627cd1410

  Oceniono 13 razy 9

  to już wiemy za co pótin zestrzelił samolot z kaczyńskim!! za to, że konus zimny wprowadził Wolskę do NATO!! za to konusa zawsze dziewicę z tego NATO nas wypierd...
  za nietrzymanie std. demokracji oraz kału i moczu przez qrdópla...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX