"K***a, jaki wstyd". Sierakowski jednym zdaniem podsumował spotkanie Dudy z Obamą

„Stoi Duda z tym swoim inteligentnym wyrazem twarzy i słucha, jak Obama przypomina mu o znaczeniu TK” - pisze Sławomir Sierakowski w tekście opublikowanym na stronie "Krytyki Politycznej". I dodaje: „Trudno powstrzymać to uczucie - kurwa, jaki wstyd”.

Publicysta zaznacza, że mimo tylu kłopotów, z którymi zmaga się teraz Zachód, amerykański prezydent „postanowił wprost powiedzieć o zaniepokojeniu USA sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego”. „I wszystko to w obecności polskich polityków, w tym ministra obrony Antoniego Macierewicza, oraz dziennikarzy ze wszystkich redakcji światowych” - podkreśla Sierakowski.

Założyciel i redaktor naczelny „Krytyki Politycznej” zaznacza, że Baracka Obamy od kwestii TK nie odwiódł nawet Brexit, przez co usłyszeliśmy mocne słowa. „Stoi Duda z tym swoim inteligentnym wyrazem twarzy i słucha, jak Obama przypomina mu o znaczeniu Konstytucji 3 maja, o trudnej polskiej historii, o Solidarności i polskiej drodze do wolności, z której nie warto zawracać. I trudno powstrzymać to uczucie: kurwa, jaki wstyd” - kończy socjolog.

Co Barack Obama mówił o Trybunale Konstytucyjnym?

Początek konferencji prasowej po spotkaniu przywódców nie odbiegał od zwykłych wystąpień. W pewnym momencie Barack Obama nawiązał do uchwalenia Konstytucji 3 maja, by płynnie przejść do kwestii TK.

- Przedstawiłem prezydentowi Dudzie pewne zaniepokojenie w związku z sytuacją i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że szanujemy Polską suwerenności i wiem, że parlament podjął działania. Ale niewątpliwie należy podjąć kolejne ważne działania w tym zakresie. Bardzo ważne jest, abyśmy dbali o te instytucje i wartości, które uosabiają wartości demokratyczne - mówił prezydent USA.

Obama krytykuje PiS. A teraz spójrzcie na minę prezydenta Dudy... >>>

Obama podkreślił też, że "rządy prawa, niezależna władza sądownicza i wolna prasa to wartości, na którym Stanom Zjednoczonym bardzo zależy". - Te wartości też są zapisane w Traktacie Północnoatlantyckim - zaznaczył.