Mogliście to przegapić, ale Sejm przyjął wczoraj ważne zakazy dotyczące e-papierosów

W środę wieczorem Sejm wprowadził zmiany w sprawie e-papierosów Elektoronicznych papierosów nie kupią już osoby niepełnoletnie Nie będzie ich też można używać w miejscach z zakazem palenia

Niepełnoletni nie kupią już e-papierosów, nie będzie ich też można używać w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz palenia. W środę wieczorem Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowa regulacja wprowadza również zakaz reklamowania i promocji elektronicznych papierosów. 

Dowiedz się więcej:

Kto nie będzie mógł kupić e-papierosów?

Papierosów elektronicznych i pojemników z płynem nie kupią osoby, które mają poniżej 18 lat. Jeżeli sprzedawca będzie miał problem z oceną czyjegoś wieku, będzie mógł zażądać dokumentu potwierdzającego pełnoletność. By ograniczyć prawdopodobieństwo zakupu e-papierosów przez niepełnoletnich, zakazane będzie sprzedawanie ich w automatach i w internecie. 

Gdzie nie będzie można używać elektronicznych papierosów?

Nie będzie ich można używać w miejscach publicznych np. na przystankach, w szpitalach, szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych. W restauracjach i pubach, z co najmniej dwoma pomieszczeniami, możliwe będzie wydzielenie palarni - musi tam być jednak wentylacja, która gwarantuje, że dym nie przeniknie do innych miejsc.

Co zmieni się w promocji e-papierosów?

Zakazane będzie reklamowanie i promocja e-papierosów oraz pojemników zapasowych, w tym m.in. publiczne rozdawanie takich wyrobów, czy organizowanie ich degustacji.

Dlaczego posłowie wprowadzili zmiany ws. e-papierosów?

Nowelizacja, którą przyjęli posłowie ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja br.

A TERAZ ZOBACZ: Niewolnicza praca w nielegalnej fabryce papierosów pod Warszawą

Policjanci CBŚP zlikwidowali dwie nielegalne fabryki papierosów

Więcej o: