Stadion i hotele jak twierdze, zamknięta Wisła i zakaz lotów... Specjalne zabezpieczenia na szczyt NATO

• Podczas szczytu Warszawę obejmą specjalne środki bezpieczeństwa• Wiele ulic, część Wisły i przestrzeń powietrzna będą zamknięte• Najbardziej chronione będą Stadion Narodowy i hotele VIP-ów

18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO. Tak duże wydarzenie, z tak wieloma przywódcami w jednym miejscu wymaga wyjątkowych środków bezpieczeństwa.

Służby MSWiA otrzymały dodatkowe 48 mln zł zabezpieczenie szczytu (całkowity koszt jego organizacji to 160 mln zł). W sumie w operacji weźmie udział ok. 6 tys. policjantów, a także BOR i Żandarmeria Wojskowa. Będą ochraniać Stadion Narodowy, ale też hotele, w których zamieszkają ViP-y, restauracje, oraz trasy przejazdów

Oto najważniejsze fakty, związane ze środkami bezpieczeństwa podczas szczytu:

Szczyt NATO - środki bezpieczeństwaSzczyt NATO - środki bezpieczeństwa Zabezpieczenia szczytu NATO Gazeta.pl / Agencja Wyborcza.pl / Jakub Hałun | CC BY-SA 4.0

Twierdza Stadion Narodowy

Obrady odbędą się na Stadionie Narodowym. Na płycie boiska wzniesiono specjalną halę. Znajdą się w niej sale obrad oraz pokoje poszczególnych delegacji, m.in. gabinet amerykańskiego prezydenta stanowiący kopię Gabinetu Owalnego w Białym Domu.

Wokół stadionu postawiono płot wysokości 2,5 metra, złożony z z betonowych bloków i stalowej siatki, zakrytej folią. Ma długości w sumie trzech kilometrów. Za nim znajduje się tzw. strefa zero, do której będą wpuszczane tylko upoważnione osoby. Ogrodzenie tworzy przestrzeń na kontrolowanie ludzi i samochodów. Zabezpiecza też przed osobami, które chciałyby zakłócić szczyt. Okolice będą pilnowane przez policjantów na ziemi oraz monitorowane z powietrza.

Przygotowania do szczytu NATOPrzygotowania do szczytu NATO Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Stadion już od dawna był sprawdzany i przygotowywany do szczytu. Kilkukrotnie odbywały się tam ćwiczenia policjantów z jednostek antyterrorystycznych oraz żołnierzy GROM-u. Trenowano m.in. ewakuację VIP-ów, desant ze śmigłowca policyjnego oraz z pontonu.

Ulice bez samochodów i strefy zamknięte w centrum 

Poza samym stadionem, specjalne zabezpieczenia obejmą też miejsca pobytu delegacji oraz trasy ich przejazdu. Część ulic wokół Narodowego, w tym Most Poniatowskiego, zostaną zamknięte dla ruchu. To samo dotyczy Placu Zamkowego i Teatralnego oraz fragmentów ulic bezpośrednio przy hotelach m.in. Marriott, Novotel, gdzie zatrzymają się delegacje.

Wszystko o zamkniętych ulicach i utrudnieniach w ruchu przeczytasz tutaj>>>

Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika stołecznej policji, zakazem wstępu będzie objęta też plaża na wschodnim brzegu Wisły. Od godz. 9:00 w czwartek do soboty wieczorem zamknięty będzie odcinek między mostem Świętokrzyskim a zjazdem z mostu Poniatowskiego. Dotyczy także przestrzeni pod mostami.

Szczyt NATOSzczyt NATO Gazeta.pl

Z kolei metro i pociągi KM i SMK nie będą w czasie szczytu zatrzymywały się na stacjach przy Narodowym. Nieczynne będzie też 27 stacji rowerów miejskich Veturilo - głównie w okolicach stadionu i Śródmieścia. Ich listę znajdziesz tutaj>>>

Zakaz żeglugi na Wiśle i 100 km od Warszawy- dotyczy także dronów!

W promieniu 100 km od Warszawy, od północy z 6 na 7 lipca, do północy z 10 na 11 lipca będzie obowiązywało ograniczenie lotów. W praktyce ograniczenia nie będą dotyczyć lotów rejsowych i państwowych (które będą miały zgodę wojska), ale tzw. lotnictwa ogólnego, np. małych samolotów.

Policja podkreśla, że ograniczenie lotów w obszarze 100 km od Warszawy będzie dotyczyło także modeli lotniczych, szybowców, dronów i paralotni.

- Za wykonywanie lotu przy użyciu statku powietrznego w wyznaczonym obszarze grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat - podkreśla w odpowiedzi na nasze pytania asp. sztab. Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy KSP.

Przed ewentualnymi incydentami chronić będą dodatkowe wojskowe śmigłowce i samoloty wojskowe. Zgodnie z przepisami ustawy antyterrorystycznej istnieje możliwość zestrzeliwania dronów, które znajdą się w strefie zakazanej. Dodatkowo przestrzeń powietrzną będzie kontrolować supernowoczesny samolot systemu AWACS (ang. Lotniczy System Ostrzegania i Kontroli). Służy on m.in. do kontroli ruchu powietrznego w danym obszarze. 

Zamknięty zostanie też fragment Wisły. Zakaz żeglugi między mostem Gdańskim a Łazienkowskim będzie obowiązywał od czwartku do soboty - dowiedzieliśmy się od stołecznej policji. W związku z tym nie będą kursować tramwaje wodne. 

Szczyt NATOSzczyt NATO Gazeta.pl

Ponadto wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie ws. zakazu przewozu towarów niebezpiecznych w Warszawie. Nie będzie można transportować m.in. materiałów wybuchowych, zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych oraz żrących. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

Największa w historii operacja na warszawskim lotnisku

Na Okęciu w trakcie szczytu wyląduje ok. 50 samolotów z delegacjami, w tym amerykański Air Force One. W związku z tym kontrolerzy lotu zachowują szczególną czujność. Pojawią się też utrudnienia dla pasażerów, w tym wzmożone kontrole bezpieczeństwa.

Przylot delegacji może wiązać z opóźnieniami samolotów rejsowych, ale zaplanowane loty rejsowe nie będą odwoływane.

Odizolowane piętra w hotelach i specjalnie miejsca w szpitalach

Wizyty VIP-ów, w tym prezydenta USA Baracka Obamy, wiążą się również z zabezpieczeniem miejsc w szpitalach. - Myślę, że w przypadku prezydenta USA będą dwa, trzy takie miejsca, w których zostaną przygotowane i sale operacyjne, i całe zespoły na wypadek konieczności udzielenia mu pomocy. Zostanie też na pewno przygotowana krew o odpowiedniej grupie - ocenił dla PAP ekspert do spraw terroryzmu Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

Wizyta Baracka Obamy z 2011 rokuWizyta Baracka Obamy z 2011 roku Fot. Jacek Łagowski / Agencja Wyborcza.pl

Pod specjalną ochroną znajdzie się hotel, w którym zamieszka Obama. Tak jak podczas poprzednich wizyt w Warszawie będzie to prawdopodobnie Marriott. - Po pierwsze jest to hotel amerykański, a Amerykanie mają taką politykę, że raczej wykorzystują obiekty, które są ich marką. Po drugie prezydent już tam nocował. Jest tam apartament prezydencki. Kwestie związane z zabezpieczeniem były tu wielokrotnie ćwiczone. Jest też przykładowo możliwość "wycięcia" ostatnich pięter, tak, by piętro, na którym znajduje się apartament, było odizolowane - dodał Liedel.

W maju 2011 r. i w czerwcu 2014 r., gdy Obama mieszkał w warszawskim Marriotcie, hotel zmieniał się w prawdziwą twierdzę. Z wyprzedzeniem sprawdzani byli wszyscy pracownicy; przy wejściu ustawiano bramki z detektorami metalu, przez które przechodziły wszystkie wchodzące do budynku osoby. Sprawdzane były też ich osobiste rzeczy - torby, bagaże. Przed hotelem nie można było parkować aut, a na dachu hotelu rozmieszczani byli snajperzy.

Policja sprawdziła mieszkania przy trasie przejazdów

Już na miesiąc przed szczytem policja zaczęła sprawdzanie mieszkań, znajdujących się przy trasach przejazdu uczestników szczytu. Policjanci zwracali szczególną uwagę na niedawno wynajęte mieszkania, pytali m.in. o posiadanie broni oraz czy mieszkańcy są obcokrajowcami lub cierpią na choroby psychiczne.

Choć nie wszystkie kontrole były bardzo dokładne, policja zapewnia, że otrzymała potrzebne informacje. Zakres sprawdzania lokali był też dostosowany do tego, czy znajdują się bezpośrednio przy trasach, czy też w ich okolicy.

W czasie przejazdu kolumn mieszkańcy, których okna znajdują się bezpośrednio przy trasie przejazdy, nie powinni gwałtowne otwierać okien i wychylać się na zewnątrz. - Może to spowodować reakcję służb - ostrzega podinsp. Magdalena Bieniak z KSP. 

Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie

Całość zabezpieczeń będzie nadzorowana w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie. Będzie tam pracować ponad 100 funkcjonariuszy - nie tylko z policji, ale też Straży Granicznej, BOR, ABW i strażaków. Po szczycie NATO pozostaną tam też na czas ŚDM.

- Do tego miejsca będą spływały wszystkie informacje z całego kraju - dobowe meldunki, informacje o ewentualnych zagrożeniach i o tym, co się obecnie dzieje, sygnały i dane z zagranicy - powiedział rzecznik komendanta głównego policji podinsp. Mariusz Ciarka.

Do współpracy zaproszono także specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team) obsługującej duże wydarzenia. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu.

Policjanci niechętnie ujawniają szczegóły działania Centrum. Wiadomo jednak, że wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych.