Polska od poniedziałku przywraca kontrole na granicach. Utrudnienia potrwają do 2 sierpnia

• Straż graniczna wprowadza kontrole na granicach z krajami UE
• Strażnicy będą wyrywkowo sprawdzać wytypowane przez siebie osoby
• Tymczasowa kontrola graniczna potrwa od 4 lipca do 2 sierpnia

Przed warszawskim szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży straż graniczna wprowadza kontrole na naszych granicach z krajami UE. Strażnicy będą prowadzić wyrywkowe kontrole wytypowanych przez siebie osób w pobliżu granic, sprawdzą też pasażerów na lotniskach i w portach. Polska zawiesiła również mały "ruch graniczny" z Rosją. By przekroczyć polsko-rosyjską granicę, potrzebna będzie wiza. Tymczasowa kontrola graniczna ma potrwać do 2 sierpnia.

 Dowiedz się więcej:

Co zmieni się na wewnętrznych granicach od poniedziałku?

Polską granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych punktach granicznych. Takich miejsc jest 285, w tym 260 na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 141, ze Słowacją – 60, z Niemcami – 48, z Litwą – 11. Patrole Straży Granicznej będą prowadzić wyrywkowe kontrole wytypowanych przez siebie osób. Strażnicy będą korzystać z mobilnych terminali i tzw. schengenbusów, czyli pojazdów wyposażonych w sprzęt z dostępem do bazy danych, który umożliwia im kontrolę poza przejściem granicznym. Na sprawdzanie dokumentów obywatele strefy Schengen muszą być przygotowani również na lotniskach i w portach.

Jakie dokumenty powinno się mieć przy sobie podczas kontroli?

Wszyscy, którzy będą przekraczać polską granicę powinni mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Obywatele strefy Schengen muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Obcokrajowcy spoza strefy Schengen powinni mieć przy sobie paszport, a także wizę, jeżeli jest ona wymagana. Straż Graniczna pisze na swojej stronie, że "wszyscy odwiedzający Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują".

Co zmieni się na granicy polsko-rosyjskiej?

Od 4 lipca Polska zawiesi tzw. mały ruch graniczny z Rosją. Tego samego dnia stosowanie umowy o małym ruchu granicznym w obwodzie kaliningradzkim zawiesi Rosja. Zawieszenie będzie obowiązywało do odwołania. Od północy w niedzielę Polacy podróżujący do Rosji, oraz Rosjanie, którzy chcą wjechać do Polski, będą potrzebowali paszportu i wizy.

Kiedy i gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży?

Spotkanie młodych katolików potrwa od 26 lipca do 2 sierpnia w Krakowie. Z młodzieżą spotka się m.in. papież Franciszek, który do stolicy Małopolski przyjedzie 27 lipca. ŚDM zgromadzą tysiące wiernych - swój udział potwierdziło prawie 600 tys. osób ze 187 krajów, jednak według organizatorów do Polski może przyjechać nawet 1,5 mln wiernych.

Kiedy odbędzie się szczyt NATO w Warszawie?

8 i 9 lipca. Do Warszawy przyjadą szefowie państw i rządów, ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony 28 państw NATO i 26 krajów partnerskich. Będzie 70 szefów państw i rządów. Amerykański Departament Stanu poinformował, że ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie prezydent Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry. W stolicy przebywać będzie łącznie około 2 tysięcy delegatów, a wraz z nimi około 1,5 tysiąca dziennikarzy, którzy będą relacjonować to wydarzenie. To największe spotkanie na tym szczeblu w historii NATO.