Znów rekordowy spadek "Wiadomości". Dziennikowi od początku roku ubyło niemal 1,5 mln widzów

• "Wiadomości" TVP1 odnotowały w czerwcu rekordowo niski udział w rynku• Po raz kolejny spadła też oglądalność dziennika - tym razem o 435 tys.• Od początku roku program stracił niemal 1,5 mln widzów

Liderem oglądalności wśród dzienników informacyjnych pozostaje „Teleexpress” TVP1 - choć w czerwcu 2016 roku oglądało go średnio 2,46 mln widzów, w porównaniu do zeszłego roku program stracił 417 tys. oglądających. Jeszcze większy spadek odnotowały „Wiadomości” TVP1 - ich oglądalność zmniejszyła się o 15,99 proc. (435 tys. widzów) i w czerwcu 2016 roku wyniosła 2,28 mln osób - podaje portal Wirtualnemedia.pl. Na plusie są tylko „Fakty? TVN; widownia dziennika zwiększyła się o 0,65 proc. (15 tys. osób) do 2,35 mln oglądających. W zestawieniu najwięcej straciła "Panorama" TVP2 - jej oglądalność spadła aż o 19,9 proc. i wynosi 973 tys. widzów.

Dowiedz się więcej:

O ile spadły udziały "Wiadomości" w rynku?

W kwietniu udział "Wiadomości" w rynku wyniósł 19,84 proc. - jak podkreślały Wirtualne Media, był to najniższy miesięczny wynik dziennika w historii prowadzenia badań telemetrycznych w Polsce. Jeszcze gorzej było w czerwcu - wynik ten spadł do 19,76 proc. (rok wcześniej było to 23,16 proc.). CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Ilu widzów straciły "Wiadomości" TVP1?

"Wiadomości" TVP1 od kilku miesięcy tracą widownię. Z danych firmy Nielsen Audience Measurement wynika, że w maju straciły 714 tys. widzów w porównaniu z majem 2015 roku - był to rekordowy spadek. Od początku roku dziennik stracił niemal 1,5 mln widzów - jeszcze w styczniu program oglądało ponad 3,7 mln widzów. Teraz średnia widownia "Wiadomości" to nieco ponad 2 mln widzów (w czerwcu - 2,28 mln).

Jak wyglądają zmiany w Telewizji Polskiej?

Czystki w TVP zaczęły się po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych. Prezesem został Jacek Kurski. Pracę straciły znane osoby: Tomasz Lis, Beata Tadla, Piotr Kraśko, Jarosław Kret, reporterzy, a także pracownicy, którzy nie byli znani szerszej publiczności, np. wydawcy. Odeszła Grażyna Torbicka. Szefową "Wiadomości" została popierająca PiS Marzena Paczuska. Zatrudniono prawicowych dziennikarzy: Dawida Wildsteina, Samuela Pereirę, Michała Rachonia. PiS szykuje się do przekształcenia mediów publicznych w tzw. media narodowe.