Zwrotnikowe powietrze i nawet 33 st. oraz gwałtowne burze. Przed nami weekend [WIDEO]

1. Przed nami upalny, ale i burzowy weekend, miejscami z gradem 2. Na Podkarpaciu temperatura może osiągnąć nawet 33 st. C.

Od czwartku do niedzieli w całej Polsce będzie upalna pogoda. Z południa napływa zwrotnikowe powietrze. Wysokim temperaturom będą towarzyszyć przemieszczające się z południowego zachodu na północny wschód przelotne opady deszczu i burze. Synoptycy ostrzegają, że miejscami może spać grad. IMGW wydał ostrzenie I stopnia przed upałami dla południowej Polski. Obowiązuje od czwartku do soboty.

Dowiedz się więcej:

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Jak zachować się w czasie burzy?

Jak radzi straż pożarna, nawałnicę najlepiej przeczekaj w budynku. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk. Trzymaj się z dala od otwartych okien, drzwi, kominków, piecy, umywalek i urządzeń podłączonych do prądu. Jeśli jedziesz autem, nie wychodź z niego. Jeśli jesteś na dworze, unikaj wysokich miejsc i otwartych przestrzeni - wykorzystaj zagłębienie terenu, by w nim kucnąć. Nie kładź się na ziemi! Nie szukaj schronienia pod wiatami przystankowymi. Trzymaj się z dala od obiektów metalowych, jak siatki, słupy.

 

 

Więcej o: