Znaleźli sekretne drzwi w kompleksie Riese. Wkrótce sprawdzą, co się za nimi kryje

To może być przełom w rozwiązaniu zagadki kompleksu w Jugowicach Górnych. Badacze odkryli nowe, pancerne drzwi. W sobotę sprawdzą, co się za nimi kryje.

Krzysztof Szpakowski, szef Stowarzyszenia Riese, poinformował urzędników o tajemniczych drzwiach już 3 września. Teren został jednak dopiero teraz przygotowany pod eksplorację - informuje TVN 24. Badacze sprawdzą, co się za nimi znajduje podczas V Międzynarodowego Zjazd Eskploratorów. 

- Wiedzieliśmy, że była tam sztolnia, ale nigdy nie była odkopana - mówi Szpakowski, cytowany przez TVN 24

Łukasz Kazek, historyk i badacz historii regionu, wyjaśnia że w 1989 roku nad wejściem znajdowała się łąka. Wtedy przyjechali w to miejsce przedstawiciele wojsk radzieckich ze Świdnicy. Do dziś nie wiadomo, czemu Rosjanie nie zdecydowali na przekopanie terenu.

Podziemne miasto

Kompleks Riese to największy projekt górniczo-budowlany w historii III Rzeszy. Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych hitlerowcy przenieśli produkcję zbrojeniową w rejon Sudetów. Wówczas powstał też pomysł utworzenia tam kwatery głównej Hitlera.

Riese nie został ukończony, a tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej zniszczono część podziemnych konstrukcji lub też tuneli do nich prowadzących. Zdaniem Szpakowskiego po wojnie odkryto jedynie około 10 proc. całego kompleksu.

Więcej o: