Pomarańczowy alert. W weekend upały, burze i grad [POGODA]

1. Najbliższe dni gorące - do 35 stopni, możliwe burze, lokalnie także gradobicia2. W czasie burzy prędkość wiatru może dochodzić do 90 km/h3. IMiGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla części kraju

W ten weekend uważajcie - załóżcie nakrycia głowy, zabierzcie ze sobą dużo wody, ale też parasol. W sobotę możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i burz, gdzieniegdzie może padać grad. W czasie burz będzie wiało z prędkością 65 km/h, a na zachodzie kraju nawet 90 km/h.

Dokładną prognozę pogody możesz sprawdzić tutaj >>>

Będzie gorąco - temperatura maksymalna od 31°C do 35°C. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło ostrzeżenia przed upałami drugiego stopnia (od 35 do 38°C) dla dziewięciu województw i pierwszego (od 30 do 34°C) dla reszty kraju:

Dla niektórych regionów kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z burzami i opadami gradu.

W niedzielę również czekają nas przelotne opady deszczu oraz burze, miejscami z gradem. Wciąż upalnie - maksymalnie od 22°C na krańcach zachodnich do 30°C w centrum i do 34°C na wschodzie kraju.

Według TVN Meteo lokalnie w niedzielę mogą pojawić się też trąby powietrzne.

Na początku przyszłego tygodnia wciąż czekają nas burze, ale będzie też chłodniej, w poniedziałek maksymalnie 20-25°C, we wtorek nieco cieplej na wschodzie kraju - do 28°C.

Jak przetrwać upały? Radzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:

Przypomnijmy - w zeszły piątek nad Polską przeszły gwałtowne nawałnice, w których zginęły cztery osoby. Intensywne opady spowodowały zalanie ulic polskich miast, wiatry powaliły wiele drzew, interwencje straży pożarnej liczone były w tysiącach.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca ostrożność, a także śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.