Holland krytykuje próby uświęcania L. Kaczyńskiego, a Ziobrę nazywa mściwym komarem

1. "To, co dzieje się wokół Lecha Kaczyńskiego to smutne i groźne"
2. Reżyser skrytykowała prezydent W-wy za brak pomnika smoleńskiego
3. Holland odniosła się też do kasacji, jaką Ziobro złożył ws. Polańskiego

- Ta pomnikomania i próby uświęcenia Lecha Kaczyńskiego byłyby komiczne, gdyby nie były smutne i groźne. Temu człowiekowi dzieje się krzywda. Zmienia się go w rodzaj bałwana - powiedziała Agnieszka Holland w Radiu ZET.

Reżyser opowiedziała się za tym, żeby PiS mogło zrealizować swoje postulaty upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Holland skrytykowała też Hannę Gronkiewicz-Waltz za odmowę postawienia pomnika smoleńskiego mimo tego, że wielu ludzi miało emocjonalną potrzebę takiego upamiętnienia.

"PiS żywi się trupami"

Bardzo ostro skrytykowała plan ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, którą zapowiadają obecni prokuratorzy. - To jest obrzydliwe. Ekshumacja niczemu nie służy poza rozdrapywaniem ran, chyba że będą jakieś wrzutki służb – stwierdziła.

- Są takie organizmy żywe, które żywią się tym, co martwe. Partia rządząca żywi się trupami. Nie tylko tymi, którzy leżą w ziemi, na cmentarzach, ale przerabia żywych na martwych – dodała.

"Pan Zbyszek jest mściwym komarem"

Kasację, którą prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego ws. odmowy ekstradycji Romana Polańskiego do USA, Agnieszka Holland oceniła jako żałosną.

- To satysfakcja małego człowieka, że może człowiekowi dużo większemu zrobić kuku. Zbigniew Ziobro to robi, bo jest panem Zbyszkiem, a pan Zbyszek tak już ma. Jest małym, mściwym komarem, który roznosi Zikę podejrzeń i zła – mówiła reżyser.

Holland podkreślił, że przestępstwo Polańskiego było „obrzydliwe” i „paskudne”, ale teraz dalsze ściganie go nie interesuje już ani Amerykanów, ani nie jest też w interesie Polski. – Z punktu widzenia amerykańskiego prawa to jest złożona sprawa. To jest sprawa vendetty prawniczej – mówiła Holland.

ZOBACZ TEŻ KSIĄŻKĘ: "Lech Kaczyński. Opowieść arcypolska" >>

Więcej o: