Ktoś odrąbał jeleniowi poroże. Służby leśne z Kalisza szukają sprawcy

1. W woj. wielkopolskim znaleziono martwego jelenia z odrąbanym porożem2. Sprawę bada Służba Leśna - odrąbanie poroża jest przestępstwem

Mieszkaniec Nowego Folwarku w województwie wielkopolskim znalazł na swoim polu martwego jelenia. Ktoś odrąbał mu poroże, co jest przestępstwem. O sprawie informuje "Głos Wielkopolski".

Mieszkaniec powiadomił straż miejską z Krotoszyna. Martwe zwierzę było przedstawicielem gatunku jelenia szlachetnego, który występuje w okolicznych lasach. Jednak sezon na jelenie trwa tylko do końca lutego, poza nim nie wolno na nie polować. - Nie mamy wiedzy, czy zwierzę zostało zastrzelone, czy też zdechło samo - powiedział "Głosowi" jeden z myśliwych.

Jeleń ważył 250 kg, zatem poroże również mogło być okazałe - ich ceny wynoszą od kilku tysięcy wzwyż. Okrutnik mógł wykorzystać je do własnej kolekcji bądź liczyć na szybką sprzedaż i duży zysk.

Zakaz polowania i kara pieniężna

Co może grozić temu, kto odrąbał poroże? - Taki myśliwy może pożegnać się z kołem i już nigdy raczej legalnie nie będzie mógł polować. Myślę, że również odpowiednia kara pieniężna podziała na niego - powiedział "Głosowi" Zbigniew Barański, szef wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w krotoszyńskim starostwie.

Sprawę obecnie bada Służba Leśna w Kaliszu. Jak dodał Barański, "to nie pierwsza tego typu sprawa w powiecie krotoszyńskim".