Najpierw "Krzyżacy", teraz obóz koncentracyjny... TVP dalej podgrzewa atmosferę przed meczem z Niemcami

1. W czwartek na Euro 2016 mecz Polska-Niemcy2. TVP najpierw ogłosiło, że w tym czasie TVP2 pokaże "Krzyżaków"3. Teraz tvp.info przypomina mecz obu nacji w obozie koncentracyjnym

Mecz polskiej reprezentacji z Niemcami odbędzie się już w czwartek wieczorem. Pokaże go telewizyjna Jedynka, a tymczasem TVP2 wyemituje film "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda z 1960 r.

Pomysł skomentował z entuzjazmem na Twitterze Jacek Kurski:

Ale okazuje się, że Telewizja Publiczna szuka kolejnych historycznych wątków, które możnaby jakoś połączyć z nadchodzącym meczem. We wtorek stacja TVP Info poszła więc o krok dalej.

Lewandowski z Gross-Rosen

"Już raz Lewandowski ograł Niemców, czyli niesamowita historia z czasów II wojny światowej" - artykuł o takim tytule pojawił się dziś na stronach portalu tvp.info.

Opowiada historię meczu, jaki w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen rozegrali między sobą polscy i niemieccy więźniowie. Polacy zwyciężyli 1:0, strzelcem bramki był niejaki Zdzisław Lewandowski. Jak wspominał jeden z więźniów, esesmani zaczęli później "z pasją tłuc kijami znajdujących się więźniów, masakrując zaskoczonych i niezdolnych do ucieczki. Był to odwet za wygrane przez Polskę zawody i nasi oprawcy już się z tym nie kryli".

"Nie możemy porównywać"

"Nie chodziło im wcale o ambicje sportowe. Na pierwszy plan wysunął się aspekt polityczny i metafizyczny" - pisze autor o polskich więźniach. "Wszyscy bez wyjątku stawiali sprawę jasno – jeśli wygramy z Niemcami, to przeżyjemy obóz. Jeśli przegramy, to tylko Bóg może nam pomóc".

– Pamiętajmy, że nie możemy porównywać meczu Polska-Niemcy na Euro 2016 do rozgrywek, które odbywały się w KL Gross-Rosen w czasie II wojny światowej – mówi w tekście portalu tvp.info Grażyna Choptiany, kierownik działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Dziwi więc, że dziennikarze serwisu TVP Info nie posłuchali tego apelu, publikując tekst o takiej treści tuż przed czwartkowym świętem futbolu, jakim z całą pewnością będzie mecz Polski z Niemcami...

Kim jest autor tekstu?

Autorem tekstu o meczu w obozie koncentracyjnym jest Ziemowit Piast Kossakowski, działacz PiS, były kandydat tej partii do rady dzielnicy Ursynów. W czasie ostatniej kampanii prezydenckiej Kossakowski podszedł do Bronisława Komorowskiego i jako "przedstawiciel ludu" powiedział mu, że nie ma pracy i wyjeżdża do Norwegii. Później okazało się, że działa w PiS i wspiera w kampanii Andrzeja Dudę. W kwietniu zaczął zaś pracę w tvp.info.

Więcej o: