Robert Biedroń o masakrze w Orlando: Takich radykałów mamy także w Polsce [WYWIAD]

Masakrze w klubie gejowskim w Orlando winny jest brak reakcji na homofobię i podsycanie nienawiści. Tak twierdzi prezydent Słupska i działacz LGBT Robert Biedroń. - Nie widzę żadnej różnicy między religijnym radykalizmem islamistów, a niektórych chrześcijan - twierdzi polityk w rozmowie z Gazeta.pl

W strzelaninie w klubie Pulse w Orlando na Florydzie, w nocy z soboty na niedzielę, zginęło 50 osób, a 53 zostały ranne. Sprawca, 29-letni Omar Mateen, wziął zakładników. Został zastrzelony przez policjantów.

O tragedii rozmawiamy z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem.

Marcin Kozłowski: Na swoim profilu na Facebooku napisał pan: "Słuchając niektórych, to nie mogło się wydarzyć. Przecież nie ma problemu homofobii". Tę tragedię można było przewidzieć?

Robert Biedroń: Oczywiście. Bagatelizujemy przemoc i chowamy głowę w piasek, udając, że problem homofobii nie istnieje. Szeroko otwieram oczy, gdy słyszę komentarze skrajnie prawicowych i religijnych działaczy mówiących o sprawcy: "To był islamista". Nie musimy daleko szukać, mamy takich radykałów także u nas w Polsce. To oni rzucają kamieniami, obrażają, biją. Nie widzę żadnej różnicy między religijnym radykalizmem islamistów, a niektórych chrześcijan.

Przyzna pan, że istnieje jednak spora różnica między zamordowaniem kilkudziesięciu osób a wyzwiskami.

- W Polsce nie odbywa się to za pomocą karabinów, a zupełnie w innym stylu. Pokazuje to np. historia 14-letniego Dominika z Bieżunia, który popełnił samobójstwo z powodu przykrego traktowania w szkole. O samobójstwie dwóch lesbijek śpiewa w utworze "Jak pistolet" Maria Peszek. Dziewczyny nie były w stanie żyć w silnie homofobicznej atmosferze. Badania pokazują, że 90 proc. osób LGBT było obrażanych tylko dlatego, że są gejami lub lesbijkami. Prawie 20 proc. doświadczyło przemocy fizycznej z tego powodu. Nie stosuje się broni palnej, ale u podstawy działań jest ten sam radykalizm. 

Co odpowiada za tragedie takie, jak w Orlando? Wychowanie, kultura, w jakiej żyjemy?

- Winni są między innymi politycy, którzy podsycają homofobię. Jeżeli korzysta się z homofobii do zbijania kapitału politycznego, to ma się także krew na rękach. W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Polsce, można bezkarnie nawoływać do nienawiści, obrażać innych. Później ma to przełożenie np. na system edukacji i na prawo.

Ale mowa nienawiści jest coraz częściej karana. 

- W Polsce za obrazę katolika wsadzą pana do więzienia, a za obrazę geja może nie spotkać pana żadna konsekwencja. W szkołach dzieci często słyszą, że homoseksualizm to choroba, a pozostawanie w związku partnerskim może budzić zaburzenia psychiczne. Najbardziej obraźliwymi słowami w Polsce wg badań CBOS są "pedał", "ciota", a także "lesba".

Osobom LGBT i tak żyje się lepiej, niż jeszcze 10-20 lat temu.

- To tylko dzięki ludziom z organizacji pozarządowych, gejom i lesbijkom, którzy decydują się na coming out, a także ich rodzinom i przyjaciołom. Nie przyłożyli do tego ręki ani  politycy, ani Kościół. Proszę przypomnieć sobie wypowiedzi m.in. biskupa Pieronka czy Lecha Wałęsy. Lech Kaczyński zakazywał parad równości, a Jarosław Kaczyński wraz z Romanem Giertychem straszyli homopropagandą. Politycy mogli doprowadzić do zmian legislacyjnych, budowania tolerancji. Nie zrobili tego.

Biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się w klubie Pulse, polscy geje i lesbijki powinni być bardziej ostrożni? Zapanuje strach przed chodzeniem do klubów gejowskich i na parady?

- Myślę, że nie, a to głównie dzięki ograniczeniom w dostępie do broni. Stąd, moim zdaniem, do takich ataków w Europie dochodzić nie powinno. Jeśli jednak nie będziemy przeciwstawiali się homofobii, to będzie dochodziło do aktów przemocy. Może nie za pomocą karabinu, ale butelki, kamienia lub pięści.

 

 

Więcej o:
Komentarze (393)
Robert Biedroń o masakrze w Orlando: Takich radykałów mamy także w Polsce [WYWIAD]
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 48 razy 18

  Jest różnica między człowiekowatymi małpami a wiedzącymi ludźmi, którzy nie interesują się, w jakim łóżku i z kim śpi bliźni. To Stary Testament - księga prymitywnych pastuchów sprzed tysięcy lat - nakazuje mordować gejów. Pastuchy nie wiedziały, że gej nie ma wpływu na swoje preferencje. Dzisiejsze pastuchy po tysiącach lat też nie wiedzą. W czym geje przeszkadzają takiemu pastuchowi? W tym, że są. Podobnie jak niedorozwiniętym młodym ojcom niemowlęta przeszkadzają tym, że są, że płaczą, więc je biją, zabijają.

 • zdziwiony6

  Oceniono 15 razy 13

  Pan Biedroń byc może ma przykre doświadczenia z radykalnymi katolikami ale jak widać nie miał do czynienie z muzułmanami.

  Podczas kilkuletniego pobytu w USA miałem przyjaciół pochodzenia irańskiego, pakistańskiego, arabskiego itp. Ludzie urodzenie w USA, wykształceni, kulturalni. Faceci dość często żeniią się chrześcijankami ale gwałtownie protestują, gdy ich siostry zaczynają się kolegować z chłopakami z rodzin "niewiernych". Bo takie są reguły w Koranie. I dziewczyny na ogół nie ryzykują, bo to może mieć dla nich tragiczne konsekwencje.

  Muzułmanie sa po prostu inni. Radykalni katolicy w porównaniu do nich to harcerze.

 • masofrev

  Oceniono 37 razy 11

  Nie ma różnicy? Jasne, poza tą drobną, że katolicy nie wysadzają się w powietrze w muzułmańskich krajach...

 • korgan123

  Oceniono 51 razy 11

  Dobrze gada, W nagrodę zrobić go ambasadorem. W Iranie, Arabii Saudyjskiej albo w Sudanie.

 • zoltan_waw

  Oceniono 40 razy 10

  Robert przestań, szanuję i popieram większość Twoich poglądów ale w tym akurat przypadków zbłądziłeś i to bardzo. Jakoś nie kojarzę żeby "fundamentaliści chrześcijańscy" urzynali głowy gejom lub testowali na nich prawdziwość prawa powszechnego ciążenia. Wasi muzułmańscy "milusińscy" robią to bez przerwy co jest maksymalnym absurdem Waszego postępowania - o co Wam chodzi i czy Wy naprawdę jesteście aż tak ślepi że nie widzicie że oni gdyby mogli to wyrżnęliby Was wszystkich w pień???!!???

 • johnny-kalesony

  Oceniono 23 razy 9

  >>Nie widzę żadnej różnicy między religijnym radykalizmem islamistów, a niektórych chrześcijan<<

  No to tutaj może pan zobaczyć --

  youtu.be/HUXjEADkV3g

 • observer49

  Oceniono 33 razy 9

  Panie Biedroń tylko jak islamista wysadza dziecko pod szkołą , to nie z samochodu jak katolik,tylko razem z samochodem.

 • badziewiak66

  Oceniono 35 razy 9

  Słusznie, za tę masakrę odpowiedzialni są polscy chrześcijnie, tak jak za Holocaust, za obozy, za wojny, głód i nieszczęścia. Panie Robercie niech Pan to powie światu, dostanie Pan piękny apartament z widokiem na Central Park.

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 67 razy 9

  "Nie widzę żadnej różnicy między religijnym radykalizmem islamistów, a niektórych chrześcijan."

  po pierwsze jest to dla mnie skrajnie niesprawiedliwa opinia. W krajach o przeważającej liczbie chrześcijan chyba nigdy w historii nie doszło do masowego zamachu na gejów, w których zginęła by znacząca liczba osób. W krajach chrześcijańskich takie kluby istnieją. Ale dokonują na nie zamachów nie chrześcijanie ale muzułmanie.

  Owszem Pan Biedroń na pewno spotyka się często w wrogościa, obrazami, pobiciami. Ale na miłość boską, nie stawiajmy znaku równości między prymitywnymi i głupimi osiłkami, a człowiekiem, który w imię Allacha otwiera ogień do bezbronnych ludzi!!!!

  po drugie jest to skrajnie niebezpieczna opinia. Bo rozmywa i zamazuje problem islamskiego ekstremizmu, z którym muszą się zmagać współczesne społeczeństwa. Dalej operuje się ogólnikami o ekstremizmie religijnym, który w zasadzie jest po troszku schowany w każdej religii, więc nie ma jak go zaadresować, więc dalej musimy tulić każdą kulturę i broń Boże nie możemy powiedzieć, że imigranci stanowią zagrożenie. I tak krok po kroczku dojdziemy do ŚWIATA, W KTÓRYM KAŻDY KLUB GEJOWSKI BĘDZIE ZAMKNIĘTY, A PAN BIEDROŃ BĘDZIE MUSIAŁ UDAWAĆ HETEROSEKSUALISTĘ-MUZUŁMANINA ABY PRZEŻYĆ. I to przez swoje lewicowe rozmywanie faktycznej odpowiedzialności za takie masakry.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX