Urzędnicy mogą kontrolować wydatki z programu 500 plus. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach

W określonych sytuacjach urzędnicy mogą sprawdzić, czy pieniądze z programu 500 plus są właściwie wydawane. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości rodzina może nie otrzymać środków bezpośrednio.

Program "Rodzina 500 plus" nie zakłada wprawdzie kontroli wydatkowania przyznanych środków, ale istnieją pewne wyjątki. Urzędnicy mogą bowiem sprawdzić rodziny objęte pomocą społeczną. Pracownicy socjalni i asystenci rodziny mają nad nimi nadzór, a to oznacza, że mogą interweniować, gdy tylko stwierdzą nieprawidłowości.

- Nie tyle chodzi tu o kontrolę finansów, co o kontrolę rodziny. Dostajemy zlecenia od Urzędu Dzielnicy, jeśli są obawy, że pieniądze z programu mogą być zmarnotrawione - wyjaśnia pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej dla warszawskiej Pragi-Południe. Podkreśla jednak, że ośrodek może podjąć działania zawsze, gdy tylko istnieje podejrzenie, że dziecko jest zaniedbywane.

- I nie jest to tylko kwestia programu 500 plus. Kontrolujemy rodziny, które korzystały z pomocy społecznej jeszcze przed pojawieniem się rządowych świadczeń - wyjaśnia.

- Znamy klientów, którzy składają u nas wnioski o 500 plus. Zdarzało się, że jeszcze przed przyznaniem środków prosiliśmy ośrodek pomocy społecznej o opinię - mówi z kolei Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Dodaje, że praktyki te nie są jednak powszechne i dotyczą tylko pojedynczych przypadków.

Jakie mogą być konsekwencje?

Tomasz Pactwa zaznacza, że kontrola wydatkowania świadczeń była zapowiadana przez obecny rząd i w ustawie znalazły się zapisy, które dają urzędnikom pewne możliwości. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mogą oni na przykład podjąć decyzję o przeznaczeniu środków z programu na pokrycie bieżących rachunków rodziny. Pieniądze są wówczas przelewane na konta usługodawców.

- Z ustawy wynika, że świadczenia nie zawsze muszą być wypłacane w formie pieniężnej. Nie nadużywamy jednak tego prawa i nie stosujemy nadmiernej kontroli, bo kluczową rolą ośrodków pomocy społecznej jest pomaganie potrzebującym, a nie zaś sama kontrola - wyjaśnia Tomasz Pactwa.

Kontrola na zakupach

Ośrodek Pomocy Społecznej w Krośnie Odrzańskim postanowił jednak iść o krok dalej. Jak informuje "Gazeta Lubuska", tamtejsi pracownicy socjalni, by mieć pewność że pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby dzieci, towarzyszą podopiecznym rodzinom na zakupach.

Nasi rozmówcy nie są przekonani do tego rozwiązania. - Uważam, że jest to nadmierna kontrola i mija się z celami, które przyświecają pomocy społecznej - ocenia pracownik OPS Praga-Południe. Tomasz Pactwa jest podobnego zdania. - Być może są sytuacje, gdy jest to uzasadnione, jednak w mojej opinii to zbyt daleko idąca forma kontroli - mówi.

Przeciwko marnotrawieniu pieniędzy z rządowego programu występują też sami obywatele. W niektórych miastach urzędnicy otrzymują skargi od osób prywatnych. Zarzuty nie zawsze okazują się jednak sprawiedliwe.

Tak było chociażby w Kutnie, gdzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dostał informację, że ojciec niepełnosprawnych dzieci wydał pieniądze z programu na psa i samochód. Po interwencji urzędników okazało się jednak, że zarówno pojazd, jak i zwierzę, zostały przez niego zakupione wcześniej.

Więcej o:
Komentarze (20)
Urzędnicy mogą kontrolować wydatki z programu 500 plus. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 4 razy 2

  znajomi ze sklepów twierdzą, że sprzedaż alkoholu wzrosła im w czerwcu dwukrotnie... jak na razie....
  no comments! danie Polakom 500ek to niestety jak wpuszczenie psów do rzeźni.
  to nie wina pisiarni, że rujnujemy budżet na 500ki, ale populacji, że tak tępa i pazerna jest!
  pisiory to tylko wykorzystały w walce o władzę.

 • jacek-1111

  Oceniono 1 raz 1

  to bzdura ! koszty,przewyższyłyby dotacje!!

 • alex1w

  Oceniono 5 razy 1

  A co?... Myśleliście, że to od tak?... Że Pis da od tak? Mi ma od tak... Wszyscy zapłacimy za to pińset. I to już niebawem, m.in. w abonamencie na TVPis, A o innych 'wspaniałych' dla obywateli inicjatywach dowiemy się zapewne niebawem... Gdy nocą zostanie to ustalone. .

 • fakiba

  Oceniono 5 razy 1

  Teraz będzie porządek , zanim pójdzie na zakupy musi osobę od 500 zawiadomić i poczekać aż ta znajdzie czas żeby na zakupy się udać

 • fakiba

  Oceniono 5 razy 1

  No to butelki trzeba będzie od razu po opróżnieniu spieniężyć , a nie czekać jak się uzbiera na ciężkie czasy

 • bk1944

  0

  A więc finansujemy pijackie rodziny...brawo PiS !!!

 • candid13

  0

  Ido, ido, dzwonio im kajdony*)
  Ido, ido, drżą przed nimi POny
  Ido, ido, nie ma dla nich dam,
  Nie boją się KODu ni brukselskich bram.
  Nam uscisk faszyzmu da skrzydla
  Tak samo jak innym był dał.
  PiSogień to wolność. Bez mydła!
  Spuść z wodą OSkładowy kał.
  Ido ido dzwonio im kajdony..
  ———-
  *) Nie mylic z historycznymi kajdanami.

 • gorzki_pl

  0

  nie miałem 500+ wydawałem 500 na dzieci, 500, na życie 500 na rachunki, teraz mam 500+ wydaję 700,- na dzieci, 700,- na życie (jedzenie ubranie itp), oraz 800,- na rachunki, bo doszły raty za pralkę którą teraz mogłem kupić.
  Pisdzielska władza zajebie mi 500,- da zamiast tego ziemniaków, pralkę zajebie komornik wydam 200,- na dzieci 200,- na życie, a resztę racunki (w tym komornik), ale będę miał kartofle, DOBRA ZMIANA pojeby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX