33 z 50 miast UE z najgorszym powietrzem jest w Polsce. Na pierwszym miejscu...

past
1. WHO opublikował raport o zanieczyszczeniu powietrza w miastach
2. Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w UE
3. W pierwszej piątce są Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław

Kilkanaście miast z Bułgarii, kilka z Czech i Włoch oraz aż 33 z Polski - tak przedstawia się lista 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uwzględnia dane z początku 2016 roku.

Według raportu, pięć miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem to kolejno: Żywiec, Pszczyna, bułgarski Dimitrowgrad, Rybnik i Wodzisław. Wysoko na liście znajdują się też m.in. Kraków, Nowy Sącz, Katowice i Gliwice. Wszystkie miasta wśród tych 50 przekraczają zalecane przez WHO maksymalne stężenie pyłów co najmniej trzykrotnie.

Zanieczyszczenie powietrza w miastach UEZanieczyszczenie powietrza w miastach UE Fot. World Health Organization

Przy przygotowaniu zestawienia brano pod uwagę tzw. pył zawieszony PM2,5. Są to cząstki o średnicy 2.5 mikrometra (prawie 30 razy mniej niż średnica ludzkiego włosa). Zdaniem WHO jest on najbardziej szkodliwym spośród zanieczyszczeń powietrza.

Przyczynia się on do występowania chorób układu oddechowego i krążenia.Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skutkuje skróceniem średniej długości życia.

Ponad 80 proc. ludzi w miastach oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Choć sytuacja jest najgorsza w najuboższych rejonach, to ponad 80 proc. mieszkańców miast świata jest narażonych na zanieczyszczenie powietrza, przekraczające normy WHO

W sumie zanieczyszczenie powietrza w miastach na świecie wzrosło o 8 proc. w latach 2008-13, choć w tym samym czasie większość miast w bogatych krajach poprawiła jakość powietrza.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Indiach

Pod względem stężenia pyłu PM2,5, najgorsza sytuacja jest w irańskim mieście Zabol, w którym w ciągu kilku miesięcy letnich występują burze piaskowe. Pozostałe miasta w pierwszej piątce to miasta indyjskie: Gwalijar, Allahabad, Patna i Rajpur.

Stolica Indii, Delhi, znalazła się na dziewiątym miejscu. W rankingu z 2014 roku oceniono, że jakość powietrza w tym mieście jest najgorsza; od tego czasu tamtejsze władze starały się poprawić jego jakość, m.in. okresowo ograniczając wykorzystanie prywatnych samochodów.

WHO zastrzega, że w zestawieniu znalazły się tylko miasta, które robią pomiary. - Zapewne niektóre z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie nie znalazły się na naszej liście, ponieważ nie mają nawet dobrego systemu monitorującego" - powiedziała Maria Neira z WHO. Bardzo skąpe dane są np. z miast afrykańskich.

Komentarze (338)
33 z 50 miast UE z najgorszym powietrzem jest w Polsce. Na pierwszym miejscu...
Zaloguj się
 • zytkaa

  Oceniono 64 razy 58

  Jeśli dalej samochody z wyciętym filtrem FAP/DPF będę przechodzić przeglądy na stacjach diagnostycznych to tak będzie.
  Takie samochody nie powinny jeździć; nie wiem dlaczego władze tak się pobłaża takim trucicielom.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 73 razy 53

  nie dziwi nic, 20 lat temu z przyjaciółmi założyliśmy firmę, która miała za cel budowę domów ekologicznych, nie używających energii ze źródeł kopalnych...
  przez 20 lat nasłuchałem się w Polsce że to są fanaberie, ze się nie da, ze węgiel jest najważniejszy bo narodowy etc etc etc...
  właśnie świętowaliśmy budowę 1000 lokum ekologicznego... w Szwajcarii

 • fakiba

  Oceniono 63 razy 37

  A Szyszko zabiera pieniądze na odsmradzanie Krakowa na początek , dobra zmiana

 • artur-borubar

  Oceniono 42 razy 32

  eee tam, przecież wiadomo, że to całe "zanieczyszczenie" to wymysł Niemców i Putina, którzy chcą zniszczyć nasze górnictwo, a także lewaków, dżenderystów i Bóg wie kogo jeszcze.

 • antykwarium

  Oceniono 40 razy 32

  proponuje, zeby wladze Zywca podniosly, 1000-krotnie, oplate klimatyczna. Spowoduje to niedobor przyjezdnych w blachosmrodach, co powinno natychmiast zredukowac (nieco) wskaznik zanieczyszczen.
  Rozwiazanie alternatywne: demontaz czujnikow :D

 • d2b

  Oceniono 44 razy 30

  A co robi nasz kochany rząd?
  1. Odbiera pieniądze dla Małopolski na walkę ze smogiem (na tej samej radzie nadzorczej NFOŚ zapadła decyzja, na której zdecydowano o przekazaniu 26 mln zł dla Fundacji Lux Veritatis o. Rydzyka).

  2. Stawia na paliwa kopalne, jednocześnie ograniczając rozwój farm wiatrowych (projekt ustawy odnośnie lokalizacji wiatraków).

  3. Obiecuje zawetowanie pakietu energetyczno-klimatycznego, który ma zmusić kraje do obniżenia emisji spalin.

  Nawet nie warto wspominać o tym co mówili odnoście cyklistów...

 • antropoid

  Oceniono 58 razy 26

  W POLSCE rządzi teraz pis - więc nie dziwota, że tu najwięcej trucizny i zepsutego powietrza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX