33 z 50 miast UE z najgorszym powietrzem jest w Polsce. Na pierwszym miejscu...

past
1. WHO opublikował raport o zanieczyszczeniu powietrza w miastach 2. Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w UE 3. W pierwszej piątce są Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław

Kilkanaście miast z Bułgarii, kilka z Czech i Włoch oraz aż 33 z Polski - tak przedstawia się lista 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uwzględnia dane z początku 2016 roku.

Według raportu, pięć miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem to kolejno: Żywiec, Pszczyna, bułgarski Dimitrowgrad, Rybnik i Wodzisław. Wysoko na liście znajdują się też m.in. Kraków, Nowy Sącz, Katowice i Gliwice. Wszystkie miasta wśród tych 50 przekraczają zalecane przez WHO maksymalne stężenie pyłów co najmniej trzykrotnie.

Zanieczyszczenie powietrza w miastach UEZanieczyszczenie powietrza w miastach UE Fot. World Health Organization

Przy przygotowaniu zestawienia brano pod uwagę tzw. pył zawieszony PM2,5. Są to cząstki o średnicy 2.5 mikrometra (prawie 30 razy mniej niż średnica ludzkiego włosa). Zdaniem WHO jest on najbardziej szkodliwym spośród zanieczyszczeń powietrza.

Przyczynia się on do występowania chorób układu oddechowego i krążenia.Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skutkuje skróceniem średniej długości życia.

Ponad 80 proc. ludzi w miastach oddycha zanieczyszczonym powietrzem

Choć sytuacja jest najgorsza w najuboższych rejonach, to ponad 80 proc. mieszkańców miast świata jest narażonych na zanieczyszczenie powietrza, przekraczające normy WHO

W sumie zanieczyszczenie powietrza w miastach na świecie wzrosło o 8 proc. w latach 2008-13, choć w tym samym czasie większość miast w bogatych krajach poprawiła jakość powietrza.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Indiach

Pod względem stężenia pyłu PM2,5, najgorsza sytuacja jest w irańskim mieście Zabol, w którym w ciągu kilku miesięcy letnich występują burze piaskowe. Pozostałe miasta w pierwszej piątce to miasta indyjskie: Gwalijar, Allahabad, Patna i Rajpur.

Stolica Indii, Delhi, znalazła się na dziewiątym miejscu. W rankingu z 2014 roku oceniono, że jakość powietrza w tym mieście jest najgorsza; od tego czasu tamtejsze władze starały się poprawić jego jakość, m.in. okresowo ograniczając wykorzystanie prywatnych samochodów.

WHO zastrzega, że w zestawieniu znalazły się tylko miasta, które robią pomiary. - Zapewne niektóre z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie nie znalazły się na naszej liście, ponieważ nie mają nawet dobrego systemu monitorującego" - powiedziała Maria Neira z WHO. Bardzo skąpe dane są np. z miast afrykańskich.