KOD z opozycją, narodowcy i Parada Schumana. Sobotnie demonstracje w Warszawie

1. W sobotę przez Warszawę przejdą trzy manifestacje2. Największy będzie marsz opozycji "Jesteśmy i będziemy w Europie"3. Odbędzie się też demonstracja narodowców i proeuropejska parada

O godz. 13 sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszy marsz, współorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne - PO, Nowoczesną oraz PSL, pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie".

Jak informowali organizatorzy marszu, chodzi głównie o zamanifestowanie przywiązania do wartości europejskich. Uczestnicy manifestacji przejdą na pl. Piłsudskiego Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską na Plac Piłsudskiego.

Na Facebooku udział zapowiedziało prawie 10 tys. osób, jednak organizatorzy deklarują, ze frekwencja będzie dziesięciokrotnie większa.

Na demonstracjach będą nasi reporterzy - zapraszamy do czytania i oglądania relacji na Gazeta.pl, a także na naszym Twitterze i Snapchacie!

Marsz narodowców i proeuropejska Parada Schumana

Członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę oraz Ruch Kontroli Wyborów wyruszą natomiast ok. godz. 12 sprzed katedry św. Floriana na Pradze, w marszu pod hasłem "Odwagi Polsko!". Przejdą pod pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Marsz ma być sprzeciwem m.in. wobec "kolaboranckich" działań KOD i opozycji oraz "dyktatu brukselskiego". Na Facebooku udział w marszu deklaruje tysiąc osób, a organizatorzy zgłosili udział ok. 80 tys. osób.

Ulicami stolicy, po raz siedemnasty, przejdzie proeuropejska Parada Schumana, organizowana z okazji Dnia Europy. Jest wyrazem poparcia dla integracji europejskiej i członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Manifestantom chodzi też o podkreślenie przywiązania do wartości europejskich takich jak rządy prawa, wolność wyznania, prawa mniejszości. Tegoroczne hasło Parady to: "Tu jest Europa!".

Parada Schumana wyruszy o godz. 12 z Krakowskiego Przedmieścia (przy ul. Miodowej). Trasa prowadzi ulicami: Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, Krakowskim Przedmieściem na Skwer Hoovera. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ok. 5 tys. osób.