Rzepliński: Minister finansów poprosił, żebym nie wypowiadał się w mediach do 13 maja

  1. Prezes Andrzej Rzepliński dostał pismo od ministra finansów - podaje „Rz”
  2. Minister Szałamacha prosi, by prezes nie wypowiadał się publicznie
  3. Wypowiedzi prezesa mają źle wpływać na rating Polski

- Dostałem pismo od ministra finansów, w którym poproszono mnie żebym nie wypowiadał się do 13 maja - powiedział prof. Rzepliński w internetowym programie "Rzeczpospolitej".

Jak dodał, tego dnia agencja ratingowa „Moody’s” opublikuje raport wiarygodności kredytowej Polski. - A moje słowa, według ministra, mogą na niego wpłynąć - stwierdził prezes TK.

Mimo tego Rzepliński pojawił się w programie #RZECZoPolityce. - Chciałem porozmawiać z ministrem przed tym terminem, ale mnie zlekceważył - oświadczył prezes Trybunału i dodał, że jego wypowiedzi „uspokajają” spór wokół TK.

"Kierując się troską o koszty finansowania zadłużenia kraju poprosiłem prof. Rzeplińskiego o rozważenie powstrzymania się przez 9 dni z wystąpieniami, które stanowiłyby podniesienie poziomu sporu wokół Trybunału. (...). Ubolewam, że moja prośba nie znalazła zrozumienia u pana prezesa TK" - stwierdził Szałamacha w oświadczeniu, wydanym po wypowiedzi Rzeplińskiego.

„Kolejny krok areszt domowy?”

Prośba ministra jest komentowana jako co najmniej osobliwa. „Ciekawa ostatnio praktyka z tymi zakazami wypowiadania się publicznie. Kolejny krok areszt domowy?” - pisze na Twitterze dziennikarz Rzeczpospolitej Andrzej Gajcy.

Takie działanie może oznaczać, że ministerstwo spodziewa się obniżenia ratingu Polski - ocenia Rafał Hirsch z next.gazeta.pl. Pojawiły się też spekulacje, rząd może obwinić Trybunał i Rzeplińskiego za ewentualne obniżenie ratingu.

„Rzepliński mówiąc publicznie o piśmie od ministra finansów wysyła sygnał, że pojął reguły politycznej gry” - ocenia Krzysztof Skórzyński.

"Min. Szałamacha powinien wysłać list z prośbą o milczenie do prezesa Kaczyńskiego. Do końca kadencji.Efekt byłby lepszy jeśli chodzi o rating" - komentuje z kolei Dominika Wielowieyska.

Poseł PO pyta premier Szydło: Czy będą konsekwencje dla Rzeplińskiego?

Poseł PO Krzysztof Brejza wystosował do premier Beaty Szydło oficjalną interpelację ws. pisma ministra Szałamachy. "Pytam o podstawy prawne i cel takiej aktywności ministra finansów" - pisze poseł.

W interpelacji Brejza pyta, czy Szydło zamierza wyciągnąć konsekwencje w przypadku niezastosowania się Rzeplińskiego do prośby, a także czy zdaniem premier takie pismo nie narusza zasady trójpodziału władzy.

Po ostatnim obniżeniu ratingu złoty ostro w dół

W styczniu inna agencja ratingowa, Standard & Poor's, obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus".

Obniżenie ratingu spowodowało gwałtowne osłabienie złotego. Po godzinie 18 euro wyceniano na 4,48 zł, podczas gdy pół godziny wcześniej kurs EUR/PLN wynosił 4,42. Za dolara po godz. 18 płacono 4,08 zł, a za franka 4,09 zł.

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała poprzednia koalicja rządząca PO-PSL. Ustępujące władze zmieniły ustawę o Trybunale i „na odchodne” wybrała 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, chociaż opozycja i cześć konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją.

Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską nowelizację ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej.