Jak się tanio urządzić

Przemysł meblowy już przygotowuje się na czas kryzysu. Głównie jednak ograniczając produkcję. Nie spodziewajmy się więc, że ceny mebli radykalnie spadną

Domosfera - Wnętrza, meble, dekoracje

Planuj z głową

Nieprzemyślane zakupy pod wpływem chwili to jeden z najczęstszych błędów, które popełniamy, urządzając mieszkanie czy dom. Każdy ma pewnie na swoim koncie takie wpadki - kupione okazyjnie na Allegro zabytkowe krzesła, które zajmują miejsce w piwnicy, bo nigdzie nie pasują; urocza komoda, która zawala drogę, bo nie sprawdziliśmy dokładnie jej wymiarów itd., itp. Niepotrzebny zakup, który potrafi poważnie zrujnować naszą kieszeń. Żeby zaoszczędzić, trzeba trochę dyscypliny i dobrze zaplanowany budżet. Na początek najlepiej jest rozejrzeć się, co jest w ofercie, zajrzeć do sklepów i dyskontów meblowych , poprzeglądać pisma wnętrzarskie i zdecydować, co tak naprawdę chcemy, jaki styl nam się podoba. Skonfrontować marzenia z realiami, co niekoniecznie musi okazać się bolesne. Najprościej i najtaniej można urządzić mieszkania w stylu nowoczesnym - minimalistycznym oraz eklektycznym. Wnętrza stylizowane, bogate w ornamenty wymagają większych nakładów finansowych. Tam widoczne są wszelkie niedociągnięcia, trudniej jest w nich zastąpić drogie meble i dodatki tańszymi, podobnymi. Oczywiście urządzając mieszkanie w stylu nowoczesnym, można wydać fortunę np. na dizajnerskie meble , ale łatwiej jest tu znaleźć tańsze, dobrze wyglądające zamienniki. Gres polerowany o modnych obecnie dużych formatach 60 x 60 cm bez żadnych dekorów i ozdób zawsze będzie wyglądał efektownie. Możemy go zestawić z droższymi sanitariatami i armaturą i naprawdę trudno będzie się zorientować, że kosztował 50 zł za metr, a nie 500 zł. Styl eklektyczny to dowolność zestawiania mebli różnego pochodzenia i stylu. Cały urok tkwi właśnie w umiejętnym zestawianiu starego z nowym, taniego z drogim. Meble kupione za grosze z Allegro z droższymi albo z tymi z popularnych sklepów meblowych. Tu też łatwiej będzie zaoszczędzić. Zrobienie wstępnego budżetu (po wcześniejszym rozeznaniu rynku) pozwoli nam właściwie zaplanować wydatki. Dobrze jest od razu ustalić, ile możemy wydać na: urządzenie łazienki, kuchni, ile na podłogę, oświetlenie, meble, materiały budowlane i ekipę remontową. Często jest tak, że na początku kupujemy rzeczy droższe, na których mogliśmy zaoszczędzić, a potem wpadamy w panikę, bo okazuje się, że za dużo wydaliśmy. Zaczynamy oszczędzać, kupując coraz gorsze, przypadkowe rzeczy i okazuje się, że efekt jest marny. Zaplanowanie wydatków pozwala też właściwie rozłożyć akcenty. Można wtedy ustalić, że kosztem tańszych sanitariatów w łazience kupujemy wymarzoną droższą kanapę do salonu. Robiąc takie plany, pamiętamy, że nie wszystko trzeba kupić od razu. Czasem warto pomieszkać trochę w mieszkaniu i zobaczyć, co tak naprawdę by się tu sprawdziło, z czym byśmy się dobrze czuli. Oczywiście warto zrobić podstawowe rzeczy dla komfortu. Podłogi, łazienki, kuchnie , szafy, podstawowe meble, z resztą możemy trochę poczekać powoli, rozsmakowując się w mieszkaniu.

Łowy z sieci

Internet to nie tylko jedno z najlepszych miejsc, gdzie można zrobić tanie zakupy, ale także świetne źródło informacji. Przeglądarki (np. Ceneo) pozwolą nam znaleźć najtańszą ofertę rynkową danego produktu i poznać opinie o nim wystawione przez użytkowników. W sieci możemy kupić wszystko. Na pewno opłaca się nam kupić tu sprzęt AGD , oświetlenie, wyposażenie łazienki. Bez względu na to, gdzie kupujemy najwięcej, zaoszczędzimy, jeśli skumulujemy zakupy w jednym sklepie, np. cały sprzęt AGD. Możemy wtedy wynegocjować korzystne zniżki nawet ok. 30 proc. i darmowy dowóz sprzętu. Jeśli kupujemy w sieci, pamiętajmy o sprawdzeniu, jak sprzęt jest dostarczany i w jakiej cenie. Może się okazać, że dana firma nie wysyła zakupionych towarów do miasta kupującego albo koszt jest tak duży, że z najtańszej oferty robi się dużo droższa. Dlatego najlepiej jest wybrać konkretne modele i zrobić wycenę w kilku miejscach, także poza waszym miastem i wtedy podjąć decyzję, gdzie chcemy dany towar kupić. Rozpiętość cen może sięgać nawet 100 proc., warto więc poświęcić na to trochę czasu i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Najlepiej jest też obejrzeć sprzęty "na żywo" w sklepach, a opisy towarów sprawdzić na stronach producentów. Zdjęcia w internecie nie do końca oddają szczegóły, opisy nie zawsze są precyzyjne, więc lepiej nie kupować kota w worku. Najlepiej jest też dobrze zastanowić się, jakie są nasze potrzeby, nie kierować się tylko modą. Pomyśl, czy na pewno będzie ci potrzebna mikrofalówka, a może wystarczy tylko piekarnik z funkcją mikrofalówki. Czy na pewno skorzystasz ze wszystkich funkcji najnowszego modelu kuchenki, może wystarczy model z ubiegłego roku, który jest tańszy, czy rzeczywiście jest nam niezbędna bardzo droga kawiarka do zabudowy, skoro kawę podajemy tylko gościom?

Łap okazję

Co zrobić, żeby kupić meble taniej, ale nie rezygnować z ich jakości? Dobra metoda to buszowanie na aukcjach internetowych. Upragnione meble możemy kupić nawet za połowę ich wartości. Liczy się cierpliwość szczególnie w ostatnich minutach trwania aukcji. Nagroda to nie tylko oszczędności, ale także to, że kupujemy rzeczy unikatowe, których nie zobaczymy w każdym polskim domu. Kupując stare meble, powinniśmy sprawdzić, w jakim są stanie, żeby ich renowacja nie przerosła waszego portfela. W każdym mieście są też komisy meblowe. Wśród ton mało atrakcyjnych rzeczy można znaleźć też prawdziwe perełki. Szczególnie z modnych ostatnio lat 60. 70. i 80. Jeśli ktoś poluje na takie meble, powinien tam zaglądać obowiązkowo. Również na targi staroci. Choć dziś rzadko można na nich "upolować" prawdziwe okazje. Chyba że w mniejszych ośrodkach, gdzie ceny nie są jeszcze tak wysokie.

Co jeśli chcemy kupić meble nowe? Każdy sklep prowadzi wyprzedaże. Niektóre tylko dwa razy do roku, inne częściej np. przy zmianach kolekcji. Warto o to spytać sprzedawców, poinformują, kiedy mniej więcej możemy się spodziewać przecen. Podczas wyprzedaży mebli z zeszłego sezonu możemy kupić tanie, a dobrej jakości meble . Jeśli się wyczeka właściwy moment, obniżki mogą sięgać nawet 70 proc. Jeśli ktoś szuka mebli dobrej klasy, warto zajrzeć do sklepów z meblami kolonialnymi. W stosunku do jakości (są na ogół z litego drewna) mają atrakcyjne ceny, często też zdarzają się tam wyprzedaże. Właściciele muszę zrobić miejsce nowym partiom mebli, które dostarczane są co kilka miesięcy. Niektóre sklepy meblowe tak jak odzieżowe mają swoje outlety, gdzie można kupić stale przecenione rzeczy. Są to meble ze starych kolekcji, które się nie sprzedały, z wystaw, pojedyncze egzemplarze, meble uszkodzone, które najczęściej w łatwy sposób można naprawić. Poza tym warto przyjrzeć się polskim producentom. Nasze meble są coraz bardziej atrakcyjne i starannie wykonane. Kuszą też dobrymi cenami. Warto porównać ceny. Może się okazać, że cena w popularnym sklepie, który uchodzi za tani, jest wyższa albo porównywalna z meblami polskimi, które są lepiej wykonane. Warto też pamiętać, że nawet drogie sklepy mają tańsze linie, więc opłaca się do nich zaglądać. Dobrej klasy drobiazg zestawiony z tańszymi meblami może odmienić mieszkanie. Jeśli macie poleconego stolarza, dużą oszczędnością będzie zamówienie u niego kuchni i szaf wnękowych. Drogie forniry można zastąpić laminatami (cena o połowę niższa), które coraz lepiej imitują drewno.

Liczy się pomysł

Co zrobić, kiedy fundusz remontowy skurczył się na tyle, że trzeba wprowadzić poważne oszczędności? Jeśli nie stać was na urządzenie mieszkania, można popytać się wśród znajomych, czy nie mają czegoś do oddania. Ludzie coraz częściej podążając za modą, kupują nowe meble i nie mają co zrobić ze starymi. Czasem wystarczy lekka renowacja, którą można zrobić samemu, wymiana tapicerki, by ze starocia zrobić bardzo atrakcyjny mebel. Zamiast wymieniać całą kuchnię, wystarczy zmienić blat, dodać nowoczesne uchwyty, przemalować ściany. Zabiegi, które nie wymagają dużego nakładu kosztów, a które zmienią wygląd mieszkania. Ważny jest pomysł. Lampy przemysłowe z marketu budowlanego pasują do mieszkania urządzonego w stylu loftu . Metalowy zlew z tego sklepu za jedyne 90 zł świetnie się sprawdzi w łazience, która zamiast kafelków ma betonowe ściany zabezpieczone jedynie lakierem. Warto zaglądać do sklepów i miejsc, do których zwykle byśmy nie zajrzeli. Okazuje się, że często znajdziemy tam nie tylko ciekawe przedmioty, ale i inspiracje.