Watykan: Nie będzie przyspieszania beatyfikacji Jana Pawła II

Nie będzie żadnego przyspieszenia beatyfikacji Jana Pawła II, oświadczył prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kardynał Jose Saraiva Martinz przypomniał, że Benedykt XVI zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika na krótko po Jego śmierci, ale nie wyraził zgody na to by, został on wyniesiony natychmiast na ołtarze.

Portugalski kardynał powiedział, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II nie będzie różnić się od innych spraw tego rodzaju. Podkreślił, że stanie się tak między innymi dlatego, że w procesie nie bierze się pod uwagę cudów, licznych - jak wiadomo - za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Hierarcha przekonywał, że cud nie oznacza świętości. Kardynał stwierdził kategorycznie, że do beatyfikacji na pewno nie dojdzie 2 kwietnia 2008 roku.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przemawiał z okazji przedstawiania nowej instrukcji dotyczącej kryteriów, które trzeba spełnić, by rozpocząć fazę diecezjalną jakiegokolwiek procesu. Dokument adresowany jest do biskupów diecezjalnych, którzy zajmują się tą fazą. Pierwszorzędnym warunkiem pozostaje opinia o świętości, bądź męczeńska śmierć kandydata na ołtarze.

Więcej newsów, więcej źródeł. Zobacz Zoom24.pl