13-latka i 12-latek jednocześnie ofiarami i winnymi wykorzystywania seksualnego

Trzynastolatka z Ogden w stanie Utah została uznana winną i ofiarą w sprawach o przestępstwo polegające na seksualnym współżyciu z osobą nieletnią. Dziewczyna odwoływała się, jednak Sąd Najwyższy stanu Utah ostatecznie podtrzymał wyrok poprzednich instancji. Wcześniej 12-letni chłopak, który współżył z 13-latką też został uznany winnym i ofiarą.

Prawo Utah zakazuje relacji intymnych z osobami poniżej 14. roku życia.

13-letnia Z.C. współżyła ze swoim o rok młodszym chłopakiem w październiku 2003 i zaszła w ciążę - podaje "Denver Post". Przeciwko obydwojgu zostały wytoczone z urzędu w 2004 roku oddzielne sprawy: zostali uznani winnymi, jednak w sprawie przeciwko partnerowi byli także uznani za ofiary. Sąd orzekł, że dopuścili się seksualnego wykorzystania dziecka. Dziewczyna wniosła apelację. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, a ostatecznie - do Sądu Najwyższego stanu Utah.

Sędziowie sami przyznali, że mieli ciężki orzech do zgryzienia. - Trudno powiedzieć, czy ustawodawcy w ogóle przewidywali podobną sytuację - mówi przewodnicząca składu orzekającego Christine Durham. Sąd Najwyższy podtrzymał jednak wyrok poprzednich instancji.

- Trzeba przeciwdziałać seksualnemu wykorzystywaniu dzieci, nawet, jeśli robią to osoby z ich grupy wiekowej - powiedział prokurator Matthew Bates po ogłoszeniu wyroku. - To nielogiczne - twierdzi Randall Richards, adwokat dziewczyny. - Ofiara nie może być jednocześnie winnym - dodaje.