Sekretarz obrony USA z nagłą wizytą w Kijowie. W tle kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy

Z niezapowiedzianą wcześniej wizytą w Kijowie pojawił się w poniedziałek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Członkiem delegacji amerykańskiej był też szef Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Europie Christopher Cavoli. "Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność i przeciwko rosyjskiej agresji, zarówno teraz, jak i w przyszłości" - podkreślił Austin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z Lloydem Austinem podziękował Amerykanom za "niezachwiane, potężne wsparcie Ukrainy, przede wszystkim militarne". - Bardzo ważne jest dla nas, że Stany Zjednoczone są z nami. Liczymy na Wasze wsparcie i jesteśmy dumni, że jesteście z nami - zaznaczył Zełenski. Ukraiński przywódca przekazał też informacje o bieżącej sytuacji na froncie, celach strategicznych i najważniejszych potrzebach Sił Obronnych Ukrainy. Mówił też o tym, że kluczowe jest "kontynuowanie nieprzerwanych dostaw wszelkiej niezbędnej broni i amunicji przez sojuszników".

Zobacz wideo Finlandia i Polska deklarują wsparcie dla Ukrainy. "Podjęliśmy decyzję o przekazaniu 20. pakietu pomocowego" (20 listopada)

"Strony rozmawiały także o swobodzie żeglugi na Morzu Czarnym i zapewnieniu funkcjonowania alternatywnego korytarza zbożowego" - podała kancelaria Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraina. Sekretarz obrony Ukrainy z wizytą w Kijowie

Sekretarz obrony USA przekazał w poniedziałek rano, jeszcze przed spotkaniami z ukraińską administracją, że celem wizyty jest przekazanie ważnego komunikatu: "Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność i przeciwko rosyjskiej agresji, zarówno teraz, jak i w przyszłości".

"My, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy i długoterminowe wymagania obronne" - dodał na platformie X, już po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim. Lloyd Austin rozmawiał też ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, szefem MON Ukrainy Rustemem Umerowem, o "kontrofensywnych operacjach i przyszłych zapotrzebowaniach".

Również w poniedziałek Departament Obrony USA poinformował o dodatkowym wsparciu dla Ukrainy. Jak przekazano, to 51. dostawa sprzętu dla Ukrainy od sierpnia 2021 r. "Pakiet ten obejmuje dodatkowe zdolności obrony powietrznej, amunicję artyleryjską, broń przeciwpancerną i inny sprzęt, który ma pomóc Ukrainie w obronie jej suwerennego terytorium" - czytamy. Wartość tego pakietu może sięgać nawet 100 mln dolarów.

Więcej o: