Francuski polityk z zarzutami. Odpowie za próbę napaści seksualnej i posiadanie narkotyków

Francuski polityk Joël Guerriau został zatrzymany w związku z podejrzeniami o odurzenie oraz próbę wykorzystania seksualnego kobiety. Podczas wizyty w domu mężczyzny zaprzyjaźniona z nim posłanka miała wypić kieliszek szampana ze środkiem odurzającym. Prokuratura postawiła Guerriau zarzuty, a partia polityczna, do której należał, zawiesiła go i wszczęła postępowanie dyscyplinarne.

Joël Guerriau, senator z centroprawicowej francuskiej partii Horizons, trafił do aresztu policyjnego - podaje "Le Monde". Polityk podejrzany jest o odurzenie jednej z parlamentarzystek w celu wykorzystania seksualnego. W piątek (17 listopada) adwokat oskarżonego Rémi-Pierre Drai potwierdził, że jego klientowi przedstawione zostały zarzuty. W sobotę rano partia, do której należy Guerriau, poinformowała, że polityk został zawieszony.

Zobacz wideo Mężczyzna sięgnął nastolatce pod spódnicę i zrobił zdjęcie. Został aresztowany

Francuski polityk oskarżony o próbę wykorzystania swojej koleżanki. Z ofiarą znał się od 10 lat

Guerriau został oskarżony o podanie parlamentarzystce Ruchu Demokratycznego środka odurzającego w celu popełnienia gwałtu lub napaści na tle seksualnym. Usłyszał ponadto zarzut posiadania substancji klasyfikowanej jako narkotyk. Prokuratura przekazała, że do zdarzenia miało dojść wieczorem 14 listopada. Kobieta miała źle się poczuć po wypiciu kieliszka szampana podczas wizyty w domu polityka. Ofiara od około 10 lat przyjaźniła się z Guerriau, ale nie łączyły jej z mężczyzną intymne relacje.

Julia Minkowski, adwokatka poszkodowanej kobiety, przekazała mediom, że jej klientka po wypiciu alkoholu spostrzegła, jak Guerriau chowa w szufladzie małą plastikową torebkę zawierającą biały proszek. Badania morfologiczne wykazały obecność ecstasy w krwi kobiety. Środek miał zostać również odnaleziony podczas przeszukania biura i domu senatora. Według nieoficjalnych informacji polityk miał zeznać, że środek został przez niego nabyty na własny użytek, aby poradzić sobie z "problemami natury personalnej".

Francja. Partia zawiesiła senatora podejrzanego o przestępstwo seksualne. "Jest uczciwym człowiekiem"

Adwokat Drai zapowiedział, że jego klient będzie walczył, aby udowodnić, że nie miał zamiaru wykorzystać swojej koleżanki i wieloletniej przyjaciółki. - Pan Guerriau nie jest przestępcą seksualnym. Jest uczciwym człowiekiem, szanowanym i poważanym, który przywróci dobre imię sobie i swojej rodzinie - dodał. Guerriau został objęty nadzorem sądowym, który zakazuje mu odwiedzania domu ofiary oraz kontaktowania się z ofiarą lub świadkami w sprawie.

Członkowie prezydium partii Horizons przekazali w sobotnim oświadczeniu, że są głęboko wstrząśnięci charakterem oskarżeń stawianych politykowi oraz że podjęli jednogłośną decyzję o natychmiastowym zawieszeniu senatora. Zapowiedzieli ponadto wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, które może poskutkować trwałym wykluczeniem Guerriau z partii. Jeśli politykowi zostanie udowodniona wina, grozi mu do pięciu lat więzienia oraz kara pieniężna w wysokości do 75 tys. euro - podaje portal France Info.

Joël Guerriau jest senatorem reprezentującym Loarę Atlantycką - francuski departament znajdujący się w zachodniej części kraju. Jest członkiem klubu parlamentarnego Les Indépendants zrzeszającego ugrupowania centrowe i prawicowe. Od 2022 roku należy do partii Horizons, założonej przez Edouarda Philippe'a, byłego premiera Francji w rządzie Emmanuela Macrona.

Więcej o: