Kolejny niewyjaśniony zgon w Rosji. Obok emerytowanego generała leżało ciało jego żony

W niewyjaśnionych okolicznościach zmarł Władimir Swiridow, emerytowany generał i były dowództwa rosyjskiego lotnictwa. Ciało wojskowego zostało odnalezione w łóżku w jego domu. FSB rozpoczęło śledztwo w sprawie tajemniczego zgonu. Dotychczasowe badania wykluczyły pierwszą hipotezę na temat przyczyny śmierci.

Władimir Swiridow, były dowódca 6. Armii Rosyjskich Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej, został znaleziony martwy w Kraju Stawropolskim - podają rosyjskojęzyczne media. O śmierci wojskowego poinformował między innymi kanał "Baza" na Telegramie.

Zobacz wideo Atak rakietowy Rosjan na centrum kurierskie. 6 osób zginęło

Rosja. Niewyjaśniona śmierć emerytowanego generała. Sprawę bada FSB

Z doniesień dziennikarzy wynika, że zwłoki 68-letniego generała zostały znalezione w jego domu w miejscowości Adżijewskij, niedaleko miasta Mineralne Wody. Nieżyjący wojskowy został odnaleziony w swoim łóżku. Obok niego leżeć miało również ciało kobiety. Niezależni reporterzy donoszą, że to 72-letnia żona generała - Tatiana Swiridowa. Państwowa agencja prasowa RIA Novosti nie podała jednak do wiadomości oficjalnej informacji o tożsamości kobiety.

Chociaż ciała zostały odnalezione w środę (15 listopada), według nieoficjalnych doniesień reporterów para miała umrzeć tydzień wcześniej. Nieznana jest dotychczas przyczyna zgonu małżeństwa. Jedna z pierwszych hipotez mówiła o zatruciu tlenkiem węgla. Pracownicy pogotowia gazowego dokonali na miejscu pomiarów, ale ich wyniki nie pozwoliły stwierdzić nadmiaru substancji w powietrzu. Dziennik "Kommiersant" podaje, że śledztwo w sprawie śmierci wojskowego rozpoczęły Federalne Służby Bezpieczeństwa.

Kim był Władimir Swiridow? Przez 30 lat służył w rosyjskim lotnictwie

Niezależny rosyjski portal Meduza podaje, że Władimir Swiridow urodził się w Mineralnych Wodach w 1955 roku. Pod koniec lat 70. ukończył wojskową szkołę lotniczą w Stawropolu. Podczas swojej kariery wojskowej służył w Dalekowschodnim Okręgu Wojskowym oraz dowodził eskadrą lotniczą wojsk radzieckich w Niemczech. W 2005 roku generał Swiridow objął dowództwo nad 6. Armią. Służbę zakończył w 2009 r. Podczas emerytury wojskowy ponownie zamieszkał w swoim rodzinnym mieście. Został odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy oraz Orderem "Za zasługi wojskowe". Uzyskał ponadto tytuł "honorowego pilota Rosji".

Radio Swoboda podało do wiadomości, że żołnierze 6. Armii biorą obecnie udział w toczącej się wojnie w Ukrainie. Sam generał Swiridow nie udzielał publicznych komentarzy na temat konfliktu. Ukraiński portal Kyiv Post zwraca jednak uwagę, że znane są jego wcześniejsze krytyczne uwagi na temat słabego poziomu wyszkolenia rosyjskich pilotów. 

Więcej o: