Finlandia zamyka granicę przed Rosjanami na rowerach i oskarża Moskwę o pomoc w przekraczaniu granicy

Fińskie służby zamknęły granicę dla Rosjan, którzy próbowali wjechać do kraju na rowerach. Już wcześniej Helsinki przestały wydawać wizy turystyczne, a od kilku tygodni nie wpuszczają samochodów z rosyjskimi numerami rejestracyjnymi. Premier Finlandii Petteri Orpo wprost oskarżył Moskwę o pomoc migrantom w nielegalnym przedostawaniu się do kraju.

Premier Finlandii oskarżył Rosję o pomoc migrantom w nielegalnym przedostawaniu się do kraju, twierdząc, że niektórym z nich pomogła w tym rosyjska straż graniczna - informuje BBC.

- Jest oczywiste, że tym osobom udziela się pomocy, a także są oni eskortowani lub transportowani do granicy przez straż graniczną - powiedział Petteri Orpo.

Matti Pitkaniitty, pułkownik fińskiej straży granicznej, powiedział BBC News, że wśród migrantów byli obywatele takich krajów, jak Irak, Jemen i Syria, którzy legalnie przybyli do Rosji, ale nie otrzymali pozwolenia na wjazd do Finlandii, która jest państwem członkowskim UE.

Zobacz wideo Atak rakietowy Rosjan na centrum kurierskie. 6 osób zginęło

"Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km (najdłuższą w Europie). Liczba przekroczeń pozostawała niewielka, ale w tym tygodniu stale rośnie. Straż graniczna twierdzi, że zarejestrowała około 60 przejść w ciągu 24 godzin" - pisze BBC.

Fińscy urzędnicy twierdzą, że migranci przybywają samochodem pod granicę, a następnie w małych grupach przekraczają ją na rowerze, aby ubiegać się o azyl (korzystając z umowy zezwalającej na przekraczanie granicy na rowerze).

Fińskie służby w ostatnich dniach zablokowały jednak także przejazdy rowerowe. Wcześniej Helsinki przestały wydawać wizy turystyczne, a od kilku tygodni nie wpuszczają samochodów z rosyjskimi numerami rejestracyjnymi.

Finlandia odcina się od Rosji

Przed napaścią Rosji na Ukrainę codziennie kilkuset Rosjan przekraczało granicę Finlandii. Z Petersburga kursowały promy i pociągi do Helsinek, a na przejściach samochodowych ustawiały się długie kolejki. Po wybuchu wojny Finlandia stopniowo ograniczała możliwość wjazdu dla Rosjan, którzy wykorzystywali ten kraj jako tranzytowy, żeby dostać się do innych państw Unii Europejskiej.

Finlandia podjęła też działania, które zabezpieczają jej granice przed napaścią Rosji. Finowie wstąpili do NATO i zbudowali płot graniczny, którego pilnują wzmocnione oddziały wojskowe.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: