Ukraiński deputowany podejrzany o zdradę stanu. Nosił kryptonim "Pinokio"

Ukraiński deputowany Ołeksandr Dubinski ps. Pinokio został tymczasowo aresztowany i jest podejrzany o zdradę stanu - poinformowała agencja Reutera. Jest on oskarżony o prowadzenie działalności informacyjnej i wywrotowej na rzecz Rosji. Równocześnie ukraińskie media podają, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi dochodzenie w sprawie 8 tysięcy przypadków o zdradę stanu w czasie wojny z Rosją.

Na wniosek prokuratury, sąd aresztował Dubinskiego na 60 dni na podstawie dowodów zebranych przez SBU, Państwowe Biuro Śledcze i Prokuraturę Generalną Ukrainy. Głównym zadaniem struktury, w której działał "Pinokio" miało być komplikowanie sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie i dyskredytowanie tego kraju na arenie międzynarodowej.

"Członkowie grupy rzekomo otrzymali od wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej finansowanie o wartości ponad 10 mln dolarów. SBU udokumentowała, że Dubinski rozpowszechniał fałszywe informacje na temat kierownictwa politycznego i wojskowego wysokiego szczebla Ukrainy" - pisze "Kijów Post". 

Jak czytamy, jednym z przykładów dezinformacji było rozpowszechnianie przez Pinokia fałszywych wiadomości na temat rzekomej ingerencji ukraińskich urzędników wysokiego szczebla w wybory prezydenckie w USA w 2020 r.

Dubinski nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że dowody zostały sfabrykowane i opierają się na kłamstwach. Grozi mu 15 lat pozbawienie wolności.

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Gdzie była polska dyplomacja, gdy Ukraina lobbowała korzystne dla siebie rozwiązania w UE

Kim jest aresztowany Ołeksandr Dubinski?

Dubinski został deputowanym w 2019 roku, startując z listy Sługa Ludu Wołodymyra Zełenskiego. Z partii został usunięty w 2021 roku, gdy znalazł się na liście sankcyjnej USA w związku z podejrzeniem o ingerowanie w wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych. Kontynuował ją jednak pracę w parlamencie.

"Pinokio" ma 42 lata. Swoją karierę zaczął jako dziennikarz w ekonomicznej prasie ukraińskiej.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: