Alarm w Kijowie po raz pierwszy od września. Rosjanie wznowili ostrzał. Było słychać eksplozje

Kijów po prawie dwóch miesiącach przerwy ponownie znalazł się pod ostrzałem Rosjan. Rano w mieście było słychać potężne eksplozje, cały czas obowiązuje też alarm przeciwlotniczy. Władze apelują do mieszkańców, aby pozostali w domach.

Agencja Ukrinform, powołując się na rzecznika ukraińskich sił powietrznych, podała, że Rosjanie wystrzelili nad ranem w kierunku Kijowa pociski balistyczne. O co najmniej dwóch eksplozjach poinformował w mediach społecznościowych mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Jak wskazał, wybuchy było słychać w lewobrzeżnej części miasta. Zaczęła też działać ukraińska obrona przeciwlotnicza. 

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Gdzie była polska dyplomacja, gdy Ukraina lobbowała korzystne dla siebie rozwiązania w UE

Według wstępnych informacji nie było żadnych szkód ani ofiar. W mieście cały czas obowiązuje jednak alarm przeciwlotniczy. Władze apelują do mieszkańców, aby pozostali w domach. To pierwszy atak na ukraińską stolicę od września. Wtedy w wyniku ostrzału rannych zostało siedem osób, w tym dziecko.

Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili na Ukrainie 83 ataki powietrzne i 102 ataki z mobilnych wyrzutni rakietowych na pozycje ukraińskich żołnierzy i obszary zaludnione - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Są ofiary śmiertelne wśród cywilów.

31 razy zaatakowano z użyciem dronów Shahed, a 19 takich maszyn Ukraińcy zniszczyli. Pod ostrzałem artyleryjskim znalazło się ponad 110 miejscowości w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim. Ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły w ciągu ostatniej doby 11 nalotów na skupiska rosyjskich żołnierzy, broni i sprzętu wojskowego. Ukraińskie oddziały rakietowe trafiły między innymi w 8 rosyjskich systemów artyleryjskich.

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w regionie Siewierska Rosjanie utrzymują obecność wojskową na terenach przygranicznych i prowadzą aktywne działania dywersyjne, aby zapobiec przerzuceniu się ukraińskich wojsk na inne kierunki. Rosjanie wykorzystują samoloty, próbując okrążyć Awdijiwę. Ukraińscy żołnierze zadają tam Rosjanom duże straty - odparli 35 ataków. Armia ukraińska kontynuowała działania szturmowe na południe od Bachmutu, zadając Rosjanom straty oraz umacniając uzyskane pozycje.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: