MSZ: Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy wstrzymana. "Każdy dzień naraża ich na ryzyko utraty życia"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w związku z informacją od Izraela i Egiptu o czasowym wstrzymaniu ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez Polaków jest obecnie niemożliwe.

Z informacji polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej wynika, że w Strefie Gazy wciąż przebywa około 30 polskich obywateli. W niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat, w którym wyjaśnia, że bezpieczna ewakuacja tych osób jest w tym momencie niemożliwa.

Zobacz wideo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z uzyskaną od strony izraelskiej i egipskiej informacją o czasowym wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe

- czytamy.  MSZ podkreśla, że "każdy dzień pobytu naszych obywateli w Strefie Gazy naraża ich na ryzyko utraty życia i przynosi cierpienie, zwłaszcza dzieciom".

W naszej ocenie żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający w Strefie Gazy od trzech tygodni nie mogą jej opuścić, mimo że władze polskie czekają na ich przyjęcie po stronie egipskiej

- czytamy w opublikowanym komunikacie.

MSZ przypomina też, że od momentu wybuchu wojny Izraela z Hamasem, jest w stałym kontakcie z egipskimi i izraelskimi władzami, by umożliwić Polakom szybką i bezpieczną ewakuację.

Przedstawiciele MSZ pozostają również w kontakcie z Polakami przebywającymi w Strefie Gazy.

- wyjaśnia resort.

Izrael: Ponad 30 Palestyńczyków zginęło w Strefie Gazy

W izraelskim nalocie na palestyński obóz Al-Maghazi w Strefie Gazy zginęło ponad 30 osób. Poinformował o tym tamtejszy resort zdrowia, kierowany przez organizację Hamas. Według rzecznika resortu, celem ataku był szpital, zniszczonych też zostało wiele domów.

W sobotę resort zdrowia poinformował, że od 7 października zginęło w Strefie Gazy co najmniej 9 tysięcy 488 osób. Według jego danych, wśród ofiar jest przeszło 3 tysiące 900 dzieci. Liczba zabitych jest największa od roku 2005, kiedy Izrael wycofał się ze Strefy Gazy.

7 października terroryści z organizacji Hamas zaatakowali Izrael. Zginęło 1 400 osób, a ponad 230 zostało uprowadzonych. Od tego czasu Izrael bombarduje Strefę Gazy i zaatakował ją siłami lądowymi.

Więcej o: