Orkan Ciaran pozbawił prądu ponad pół miliona domów we Francji. "Niezwykle poważny kryzys"

Francja boryka się ze stratami, które spowodował orkan Ciaran. Rzecznik rządu Olivier Véran przekazał, że około 523 000 domów jest odciętych od prądu. Ponadto kilka tysięcy kilometrów dróg jest niedostępnych. Wstępnie oszacowano straty, które sięgają kilkuset tysięcy euro.

Orkan Ciaran nadal sieje spustoszenie w Europie. Według doniesień "Le Telegramme" żywioł spowodował śmierć łącznie dwunastu osób i wywołał liczne zniszczenia. Wśród krajów dotkniętych przez żywioł, znalazła się Francja, w której setki tysięcy domów zostało pozbawionych prądu.

Zobacz wideo Afgańczycy w strachu starają się uciec z Pakistanu. Obawiają się represji

Francja. Orkan Ciaran pozbawił prądu ponad pół miliona domów

Rzecznik rządu Olivier Véran poinformował w piątek 3 listopada na antenie telewizji BFMTV o skali problemu z energią elektryczną. - Dziś rano o 7:30 około 523 000 domów nadal było odciętych od prądu - powiedział rzecznik i zaznaczył, że ponad 350 000 domów znajduje się w samej Bretanii. Olivier Véran stwierdził, że sytuacja poprawia się dzięki działaniom głównego zarządcy publicznej sieci dystrybucji energii elektrycznej we Francji Enedis i służbom ratunkowym. 

Orkan Ciaran spowodował straty szacowane na setki tysięcy euro. Kilka tysięcy dróg jest niedostępnych

Według doniesień "Le Telegramme" firma ubezpieczeniowa Saretec oszacowała, że orkan Ciaran spowodował szkody w budynkach szacowane na 375 mln euro. Przedsiębiorstwa poniosły straty w wysokości około 50 mln euro. Natomiast firma Risk Weather Tech przekazała, że szkody wyniosą od 270 do 380 milionów euro, nie licząc lasów i pól uprawnych. 

Maël de Calan, przewodniczący rady departamentu Finistère, wskazał w rozmowie z BFMTV, że "kilka tysięcy kilometrów dróg jest niedostępnych". - Znajdujemy się w niezwykle poważnym kryzysie, któremu staramy się zaradzić - dodał przewodniczący. Olivier Véran zasugerował, że Emmanuel Macron mógłby wykorzystać swoją podróż do Bretanii, aby ogłosić stan klęski żywiołowej. 

Ciaran uderzył w północno-zachodnią Europę z ulewnymi deszczami oraz wiatrem o prędkości nawet 200 km/h. Orkan nawiedził Bretanię w nocy ze środy na czwartek (1-2 listopada). Ciaran przemieszcza się na wschód Europy, a w piątek może dotrzeć do Polski. Jego pojawienie się spowoduje ulewy i wichury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem na północnym wschodzie, w centrum i na południu Polski.

Więcej o: