Hamas uwolnił pierwszych więźniów. Decyzją chce uderzyć w prezydenta USA

Hamas uwolnił dwie obywatelki Stanów Zjednoczonych, które zostały pojmane 7 października podczas bezprecedensowego i brutalnego ataku na ludność cywilną Izraela. To Judith Raanan i jej 18-letnia córka Natalie Raanan. Strona izraelska potwierdziła, że Amerykanki zostały uwolnione.

Obywatelski Judith Raanan i jej 18-letnia córka Natalie Raanan odzyskały wolność, po tym jak terroryści z Hamasu pojmali je i więzili po ataku na Izrael 7 października. Rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu, Abu Ubaida, wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że dwie zakładniczki uwolniono "ze względów humanitarnych" - cytuje Reuters. O uwolnienie jeńców zabiegał Katar. Strona izraelska potwierdziła, że Amerykanki zostały uwolnione. Potwierdził to również prezydent Stanów Zjednoczonych.

Zobacz wideo USA wsparło Izrael. Parzekazano izraelskiej armii opancerzone pojazdy [Źródło: Reuters]

Hamas uwolnił pierwszych więźniów. Decyzją chce uderzyć w prezydenta USA

"W odpowiedzi na wysiłki Kataru Brygady al-Kassama uwolniły dwie obywatelki amerykańskie - matkę i jej córkę - ze względów humanitarnych oraz aby udowodnić narodowi amerykańskiemu i światu, że twierdzenia Bidena i jego faszystowskiej administracji są fałszywe i bezpodstawne" - napisali przedstawiciele Hamasu. Reuters, powołując się na swoje źródła, informuje, że Amerykanki są pod opieką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Izraelska telewizja Channel 13 News informuje z kolei, że Izrael potwierdził uwolnienie dwóch zakładników. W piątek izraelskie wojsko poinformowało, że większość z grupy około dwustu osób pojmanych 7 października żyje. W grupie jest ponad 20 nieletnich, kilkanaście osób ma ponad 60 lat - twierdzą Izraelczycy. 

W Strefie Gazy w wyniku izraelskiego ostrzału zginęło co najmniej 4 137 Palestyńczyków - wynika z piątkowego komunikatu palestyńskiego ministerstwa zdrowia. 13 tysięcy osób zostało rannych. W starciach tych po obu stronach zginęło więcej osób niż w czterech poprzednich wojnach izraelsko-palestyńskich. Izrael został zaatakowany ze Strefy Gazy 7 października przez palestyński Hamas, w wyniku czego zginęło ponad 1400 osób. 

Szczyt pokojowy ws. konfliktu między Izraelem a Hamasem w Kairze

W sobotę w stolicy Egiptu, Kairze, odbędzie się międzynarodowy szczyt pokojowy w sprawie konfliktu między Izraelem a palestyńskim Hamasem, kontrolującym Strefę Gazy. Swój udział zapowiedziało kilku przywódców rejonu Bliskiego Wschodu, między innymi prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i król Bahrajnu Hamad bin Isa Al Khalifa. Na szczycie mają pojawić się też premier Włoch Giorgia Meloni, premier Hiszpanii Pedro Sanchez, premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, ministrowie spraw zagraniczych Niemiec - Annalena Baerbock, Francji - Catharine Colonna i Wielkiej Brytanii - James Cleverly. Obecni będą także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

***

Więcej o: