Wyciekła strategia ws. Ukrainy. Politico nieoficjalnie o największym zmartwieniu USA

Administracja Joe Bidena jest bardziej zaniepokojona korupcją w Ukrainie, niż to oficjalnie przyznaje - podaje Politico. Portal dotarł do poufnego dokumentu strategicznego, który ostrzega, że jeśli Kijów natychmiast nie podejmie antykorupcyjnych działań, to chęć pomocy Zachodu dla narodu ukraińskiego może osłabnąć.

Jak podkreśla Politico, w dokumencie tym określono kroki, jakie USA podejmą, aby pomóc Ukrainie w walce z korupcją. Zaznaczono też, że Kijów nie może zwlekać z antykorupcyjnymi działaniami, bo to może sprawić, że Zachód przestanie pomagać narodowi ukraińskiemu w wojnie z Rosją.

Zobacz wideo Na kogo głosować? ORB przedstawia program Konfederacji

Wyciekła strategia ws. Ukrainy. Politico nieoficjalnie o największym zmartwieniu USA

W poufnej wersji dokumentu oświadczono: "Postrzeganie korupcji na wysokim szczeblu może podważyć zaufanie ukraińskiej opinii publicznej i zagranicznych przywódców do rządu czasu wojny". Politico podkreśla, że zawarto w nim ostrzejsze sformułowania niż te, które znalazły się w analizie zamieszczonej około trzech miesiące temu na stronie Departamentu Stanu.

Amerykańska administracja próbuje bowiem wywrzeć presję na Kijowie, aby ten rozprawił się z korupcją, jednak nie mówi tego na głos, bo to mogłoby "ośmielić przeciwników wspierania Ukrainy, wśród których jest wielu republikańskich prawodawców, którzy próbują zablokować tę pomoc". Jeden z urzędników przekazał portalowi, że w tej sprawie między Waszyngtonem a Kijowem "za kulisami toczą się szczere rozmowy".

Według dokumentu USA nie tylko chcą zwalczać korupcję w Ukrainie, ale mają też inne cele: od prywatyzacji banków, przez pomoc szkołom w nauczaniu języka angielskiego, po zachęcanie wojska do przyjęcia protokołów NATO.

Nowy pakiet pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy

Tymczasem Stany Zjednoczone przygotowują nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Poinformowała o tym rzeczniczka Białego Domu Karine Jean- Pierre, podkreślając, że będzie on kontynuacją amerykańskiego wsparcia dla "dzielnego narodu ukraińskiego". Dodała też, że za Ukrainą stoi potężna koalicja międzynarodowa i jeśli rosyjski dyktator Władimir Putin liczy na to, że uda mu się ją "przeczekać", to się przeliczy.

Przypomnijmy, ukraiński minister obrony Rustem Umierow rozmawiał w niedzielę przez telefon z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Zapewnił on, że amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie kontynuowana. 

***

Więcej o: