Fala przestępstw w Szwecji. Premier zapowiada zaangażowanie wojska w zwalczanie przestępczości

Ulf Kristersson, premier Szwecji zapowiedział w orędziu, że planuje zaostrzenie prawa, wprowadzenie bardziej restrykcyjnej polityki migracyjnej oraz zaangażowanie wojska w zwalczanie gangów. Od miesięcy Szwecją wstrząsają serie przestępstw, które we wrześniu jeszcze się nasiliły. 11 osób zginęło w nim z powodu strzelanin i eksplozji powiązanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi.

We wrześniu 2023 roku w Szwecji miała miejsce seria poważnych ataków powiązanych z wojnami gangów - informuje agencja Associated Press. Kraj od kilku lat zmaga się z eskalacją przemocy ze strony grup przestępczych. W 2022 roku w strzelaninach w Szwecji zginęło ponad 60 osób. Dotychczasowe wydarzenia wskazują, że tegoroczna liczba ofiar może być podobna lub wyższa.

Zobacz wideo Szwedzkie wojsko jest niewielkie, ale nowoczesne. Tak wyglądają jego ćwiczenia

27 września dwie osoby zginęły w dwóch osobnych strzelaninach w Sztokholmie. Jedną z ofiar był 18-letni chłopak. W nocy w wyniku eksplozji, która miała miejsce w Uppsali, zginęła 25-letnia kobieta. Agencja Reutera informuje, że według wstępnych ustaleń śledczych była ona postronną ofiarą przemocy. W nocy z poniedziałku na wtorek dwa inne wybuchy miały miejsce w Sztokholmie i miejscowości Linkoping. W samym wrześniu w strzelaninach zginęło łącznie 11 osób.

Według informacji przekazywanych przez lokalnych dziennikarzy, wszystkie zdarzenia miały mieć związek ze starciami między gangami. Według szacunków mediów w działania zorganizowanych grup przestępczych zaangażowanych może być około 30 tysięcy osób w Szwecji.  

Wojny gangów w Szwecji. Premier zapowiada zmiany w prawie i polityce migracyjnej

W związku z nasileniem zagrażających obywatelom Szwecji przestępstw premier Ulf Kristersson wygłosił w czwartek 28 września orędzie w telewizji. Zapowiedział podjęcie nowych środków na rzecz zwalczania gangów oraz przeciwdziałania czynom kryminalnym.

- Coraz więcej dzieci i niewinnych ludzi pada ofiarami przemocy. Nie mogę wyrazić, jak poważna jest ta sytuacja. Szwecja nigdy wcześniej nie widziała czegoś takiego. Żaden inny kraj w Europie nie doświadcza czegoś podobnego - mówił Kirstersson w orędziu.

Premier Szwecji zapowiadał, że rząd podejmie działania w celu rozwiązania zagrożenia wojnami gangów. - Będziemy ścigać gangi i pokonamy je. Postawimy ich przed sądem. Jeśli są obywatelami Szwecji, trafią do więzienia z bardzo długimi wyrokami. Jeśli są obcokrajowcami, powinni zostać deportowani - zapowiadał.

Premier obarczył problemem wojen gangów poprzedni rząd. Wzrost przestępczości wiązał z prowadzoną przez szwedzkich socjaldemokratów polityką migracyjną, którą określał jako nieodpowiedzialną i naiwną. Zwracał również uwagę, że jego zażegnanie może wiązać się z koniecznością zmian w prawie. - Szwedzkie prawo nie jest przystosowane do wojen gangów i dzieci-żołnierzy. Ale teraz to zmieniamy - informował. Mówił jednocześnie, że jego rząd jest w trakcie reorganizacji polityki migracyjnej. - Są to trudne decyzje, ale absolutnie konieczne. Widzimy już ich rezultaty. - mówił w orędziu. Podkreślał zarazem, że liczba imigrantów w Szwecji maleje.

Centroprawicowy rząd Ulfa Kristerssona został utworzony w październiku 2022 roku w porozumieniu z partią chadecką i liberalną oraz przy poparciu prawicowej, antyimigracyjnej partii Szwedzcy Demokraci. Zwalczanie rosnącej przemocy w państwie było jedną z głównych obietnic nowej władzy. Do tej pory działania rządu nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, przez co spotykały się z krytyką ze strony partii opozycyjnych.

Strzelaniny w Szwecji. W walkę z przestępczością zaangażowane zostanie wojsko

Ulf Kristersson mówił w orędziu, że oprócz zmian w polityce migracyjnej, konieczna będzie również reorganizacja polityki karnej. Zapowiadał podwojenie kar za poważne przestępstwa z użyciem broni i materiałów wybuchowych oraz wejście w życie ustawy o podsłuchach, które mają pozwolić policji na monitorowanie działalności gangów oraz zapobieganie planowanym zbrodniom.

Premier mówił także, że w Szwecji wykorzystane zostaną rozwiązania, których używają do zapobiegania przemocy między innymi przez Stany Zjednoczone. - Będziemy uczyć się od innych krajów. W zeszłym tygodniu spotkałem się z burmistrzem Nowego Jorku, aby dowiedzieć się, co robią. Nadzór kamer, rozpoznawanie twarzy, detektory broni. Szwecja też musi tego spróbować - mówił Kristersson.

Na koniec premier Szwecji przekazał, że w piątek (29 września) ma odbyć się spotkanie z władzami policji oraz naczelnym dowódcą sił zbrojnych, by ustalić formy pomocy, jakiej wojsko będzie mogło udzielić funkcjonariuszom w walce ze zorganizowaną przestępczością.

Więcej o: