Rosjanie poszli po rozum do głowy? Ukraina: Budują alternatywę dla Mostu Krymskiego

Rosjanie budują alternatywę dla Mostu Krymskiego - informuje Ukraina. Ma to być linia kolejowa łącząca okupowany półwysep z miastami Donbasu i Rosją. Przeprawa mostowa łącząca Krym z Rosją jest coraz bardziej zagrożona, bowiem w ostatnim czasie nasiliły się ukraińskie powietrzne ataki na rosyjskie siły na tym terenie.

Według władz Ukrainy Rosjanie budują na południu obwodu donieckiego odcinki torów i mosty mające połączyć obecną infrastrukturę kolejową, tak aby odciążyć Most Krymski. Przeprawa była kilkukrotnie atakowana przez Ukraińców. Jak ocenił ukraiński ekspert wojskowy Władysław Sełezniow - przyszłość przeprawy stoi pod dużym znakiem zapytania, bowiem Ukraina nie zrezygnuje z prób wyzwolenia Krymu.

Zobacz wideo Marcin Napiórkowski tłumaczy, jak algorytmy w sieci zwiększają polaryzację społeczną

Ukraina: Rosjanie budują alternatywę dla Mostu Krymskiego

Kijów uważa, że przeprawa mostowa łącząca Krym z Rosją jest coraz bardziej zagrożona, bowiem w ostatnim czasie nasiliły się ukraińskie powietrzne ataki na rosyjskie siły na tym terenie, a nowe typy uzbrojenia, których Ukraina oczekuje od zachodu, mogą przybliżyć klęskę Rosjan na Krymie.

Jak podkreślił na antenie telewizji Inter ekspert wojskowy Władysław Sełezniow, do tego potrzebne są myśliwce F-16, aby osłaniać działanie wojska na lądzie i morzu, a także rakiety ATACMS, aby systematycznie niszczyć potencjał rosyjskiej armii, przy czym niszczenie to rozpocznie się od Mostu Krymskiego. W ten sposób, jak dodał, Ukraińcy pozbawić mogą stacjonujący na Krymie rosyjski kontyngent wojskowy stałych dostaw logistycznych. Kijów oczekuje, że w najbliższym czasie otrzyma od zachodu zarówno pierwsze myśliwce F-16, jak i amerykańskie systemy rakietowe ATACMS. Tymczasem w ostatnich dniach Ukraińcy za pomocą posiadanego uzbrojenia skutecznie atakowali z powietrza znajdujące się na Krymie rosyjskie obiekty wojskowe, w tym centra dowodzenia i zacumowane na półwyspie rosyjskie okręty wojenne.

Wojna w Ukrainie. Raport sztabu generalnego: Prawie 60 nalotów Rosjan

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował w czwartek rano, że ubiegłej doby obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 31 dronów bojowych wystrzelonych przez Rosjan w kierunku ukraińskich miast. Ośmiu dronów nie udało się zestrzelić. Ponadto wojska rosyjskie przeprowadziły dwa ataki rakietowe, 57 nalotów i ponad 50 uderzeń artyleryjskich zarówno na pozycje wojsk ukraińskich, jak i na ukraińskie miasta. Wskutek tych ataków zniszczone zostały prywatne budynki mieszkalne, szpital cywilny, dwa budynki należące do cywilnych firm oraz elementy infrastruktury krytycznej. Są ranni i zabici.

Siły ukraińskie nadal prowadzą działania obronne na wschodniej i południowej Ukrainie, oraz operacje ofensywne w kierunku Melitopola i Bachmutu stopniowo wyzwalając okupowane terytoria. W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 26 bezpośrednich starć między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi. Z kolei ukraińskie lotnictwo przeprowadziło siedem nalotów na zgrupowania wroga, niszcząc zapasy amunicji i wyposażenia. Zestrzelono również dwa rosyjskie drony bojowe.

Więcej o: