Rosja zapowiedziała termin końca wojny w Ukrainie. Szojgu zapewnia, że cele "zostaną osiągnięte"

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji podał na spotkaniu z generałami przewidywany czas zakończenia wojny w Ukrainie. Według jego zapewnień rosyjska armia ma osiągnąć swoje cele wojskowe dzięki konsekwentnej realizacji planu militarnego i modernizacji uzbrojenia. Deklaracje Szojgu zbiegają się w czasie z ostatnimi sukcesami wojsk ukraińskich na Krymie oraz zapowiedzią nowego pakietu pomocy od USA.

Podczas wtorkowego (26 września) posiedzenia Ministerstwa Obrony Rosji Siergiej Szojgu podał termin, do którego zakończyć ma się wojna w Ukrainie. Informacje o deklaracjach ministra obrony opublikowała rosyjska agencja prasowa Interfax.

Zobacz wideo Marcin Ociepa: Agresywną politykę Putina trzeba było powstrzymać 15 lat temu

Wojna w Ukrainie. Siergiej Szojgu podaje termin zakończenia wojny

W trakcie spotkania z rosyjskimi generałami szef rosyjskiego resortu obrony zadeklarował, że działania militarne w Ukrainie zakończą się przed końcem przyszłego roku. Zapewniał przy tym, że Rosji uda się osiągnąć zamierzone cele wojskowe. - Konsekwentna realizacja wojennego planu działań umożliwi osiągnięcie zamierzonych celów do 2025 roku - podkreślał minister obrony Federacji Rosyjskiej. Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Zapewnienia rosyjskiego ministra obrony pojawiają się w momencie, w którym wojska ukraińskie realizują kontrofensywę w południowej części kraju. Jednym z niedawnych sukcesów Kijowa była między innymi seria ataków na infrastrukturę Krymu. Podczas bombardowania sztabu dowództwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej miał zginąć admirał Wiktor Sokołow, jej dowódca.

Ministerstwo Obrony Rosji zapowiada modernizację uzbrojenia

Podczas spotkania padły również zapewnienia dotyczące zwiększenia siły bojowej oraz organizacji dostaw nowoczesnej broni dla armii rosyjskiej. Szojgu zapowiadał między innymi, że do oddziałów Południowego Okręgu Wojskowego trafi w tym roku pięć i pół tysiąca jednostek nowoczesnego sprzętu bojowego. W oficjalnych zapewnieniach rosyjski minister obrony zapowiadał, że w nowoczesną broń zostaną wyposażone również wojska powietrznodesantowe.

Według obietnic ministra obrony na terytoriach okręgu oddanych do użytku ma zostać również ponad 500 obiektów infrastruktury. Jednocześnie zaplanowana jest również modernizacja poligonów i środków szkolenia bojowego. 

Informacje o dozbrajaniu wojska rosyjskiego zbiegają się w czasie z niedawnymi postanowieniami Waszyngtonu o udzieleniu nowego pakietu wsparcia Ukrainie. Stany Zjednoczone mają dostarczyć armii Kijowa między innymi amunicję i broń przeciwpancerną oraz pociski dla artylerii HIMARS. Łączny koszt zapewnianego wsparcia wyniesie około 325 milionów dolarów (ponad 1,4 miliarda złotych).

Więcej o: