Górski Karabach przestanie istnieć. Prezydent parapaństwa podpisał dekret

Górski Karabach przestanie istnieć 1 stycznia 2024 roku. Prezydent separatystycznego regionu Samwel Szahramanian podpisał dekret o rozwiązaniu wszystkich struktur - podała Agencja Reutera.

Górski Karabach (oficjalnie Republika Górskiego Karabachu) odłączył się od Azerbejdżanu na krótko przed rozpadem ZSRR w 1991 roku. Jest to region separatystyczny, który w zdecydowanej większości zamieszkują Ormianie. Teraz, wszystkie instytucje i organizacje w parapaństwie zostały rozwiązane. 

Zobacz wideo Ormianie uciekają z Górskiego Karabachu. W ciągu jednego dnia do Armenii przybyło prawie 5000 osób

Górski Karabach przestanie istnieć. Prezydent parapaństwa podpisał dekret 

Prezydent separatystycznego Górskiego Karabachu Samwel Szahramanian podpisał dekret o rozwiązaniu od 1 stycznia 2024 r. wszystkich struktur tego parapaństwa - podała w czwartek (28 września) Agencja Reutera.

Decyzja jest następstwem zbrojnej ofensywy, a dokładnie "operacji antyterrorystycznej", którą Azerbejdżan przeprowadził 19 września. Działania zmusiły separatystów do złożenia broni. W osiągnięciu porozumienia pośredniczyły rosyjskie siły pokojowe stacjonujące w regionie. Strona azerska otrzymała gwarancje, że ormiańskie formacje zbrojne w Górskim Karabachu zostaną rozbrojone i rozwiązane -  przekazała administracja prezydenta Azerbejdżanu, Ilhama Alijewa.

Wojna o Górski Karabach. Azerbejdżan chce pokojowej reintegracji

Władze Baku zapowiedziały, że chcą doprowadzić do pokojowej reintegracji enklawy z resztą kraju. Mieszkańcy Górskiego Karabachu, w tym ci, którzy przebywają obecnie poza terytorium separatystycznej republiki, mają zapoznać się z warunkami porozumienia z Azerbejdżanem i podjąć decyzję, gdzie będą mieszkać.

Ormianie, którzy w większości są chrześcijanami, twierdzą, że są obecni na tym obszarze od kilku wieków, sięgając czasów przed Chrystusem. Z kolei Azerbejdżan, którego mieszkańcy to głównie muzułmanie twierdzi, że ma głębokie historyczne więzi z regionem. Krwawy konflikt między państwami trwa ponad sto lat. Jednak to pod rządami Związku Radzieckiego Górski Karabach stał się autonomicznym regionem Azerbejdżanu.

Więcej o: