Opuszczone fortyfikacje w obwodzie kurskim. Ukraińskie siły ujawniły mistyfikację Rosjan [ZDJĘCIA]

Rosyjskie fortyfikacje wojskowe na terenach graniczącego z Ukrainą obwodu kurskiego w większości są obecnie opuszczone i jedynie imitują "twierdze" obronne. "Prawie cały personel wroga został przerzucony do Zaporoża i Donbasu" - poinformowało ukraińskie Narodowe Centrum Oporu.

Na początku czerwca Ukraina rozpoczęła kontrofensywę, w ramach której prowadzone są zaciekłe walki m.in. o wyzwolenie obwodu zaporoskiego. Pozycje Rosjan wciąż jednak pozostają silnie ufortyfikowane. Według informacji przekazanych przez Narodowe Centrum Oporu, fortyfikacje znalazły się nie tylko na terenie Ukrainy, ale także w graniczącym z okupowanym krajem rosyjskim obwodzie kurskim.  

Zobacz wideo Zdaniem wiceszefa MON Polska wyczerpała możliwości dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Ukraińskie siły ujawniły opustoszałe rosyjskie bazy wojskowe. Pokazano zdjęcia

Narodowe Centrum Oporu otrzymało informacje od lokalnych partyzantów o opuszczonych "twierdzach" należących do sił rosyjskich. Bazy wojskowe zlokalizowane zostały na terenach wzdłuż granicy obwodu sumskiego. Okazuje się jednak, że niemal wszystkie fortyfikacje odkryte na terenie Rosji zostały opuszczone. Stan ten potwierdziły zdjęcia pochodzące z rozpoznania powietrznego. 

Fotografie przedstawiają lokalizacje, które zdaniem ukraińskich sił, mają imitować rzeczywiste i działające obiekty obronne Rosji

Narodowe Centrum Oporu: Prawie cały personel wroga został przerzucony na Zaporoże i do Donbasu

Według informacji przekazanych przez Narodowe Centrum Oporu, mistyfikacja związana z rosyjskimi fortyfikacjami ma być korzystna nie tylko dla Sił Zbrojnych Ukrainy, ale także dla "skorumpowanego gubernatora" obwodu kurskiego. "Żołnierze Kurskiej Powstańczej Armii w dalszym ciągu pomagają Siłom Obronnym Ukrainy w identyfikacji wrogich lokalizacji na granicy z obwodem sumskim" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

"Prawie wszystkie warownie są pozbawione personelu i sprzętu, a większość jest już zarośnięta krzakami (...) Prawie cały personel wroga został przerzucony na Zaporoże i do Donbasu. Planuje się go zniszczyć podczas kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy" - podkreśliło Narodowe Centrum Oporu. 

Więcej o: