Tajemniczy lot z Rosji do Niemiec prywatnym transportem medycznym. Spekulacje na temat pasażerów

W środę po południu samolot niemieckiej firmy czarterowej odbył lot do Moskwy, a następnie wrócił na lotnisko w Hanowerze. Według udostępnianych oficjalnie informacji odrzutowiec miał pełnić funkcję transportu medycznego oraz przewoził dwóch obywateli Niemiec. Komentatorzy spekulują jednak, że samolotem mógł podróżować ktoś ważny, np. Ramzan Kadyrow. Zwłaszcza że o pogarszającym się stanie jego zdrowia mówi się od dawna.

W środę 20 września prywatny samolot z Moskwy wylądował w Hanowerze. Według informacji udostępnianych przez portal Flight Radar. Samolot wystartował o godzinie 7:56 z Norymbergi, a następnie o godzinie 11:42 wylądował na lotnisku Wnukowo w stolicy Federacji Rosyjskiej. Po południu odbył natomiast lot powrotny do Niemiec. O godzinie 13:16 wystartował z Moskwy, a o 14:51 wylądował w porcie lotniczym w Hanowerze.

Zobacz wideo Siemoniak: Ukrainie potrzebne są zachodnie samoloty, ale nie powinno to być tylko polską sprawą

Niemiecki samolot lądował w Moskwie. Miał organizować transport medyczny 

Informacje o locie z Moskwy wzbudziły zainteresowanie, ponieważ niebo nad państwami Unii Europejskiej jest zamknięte dla rosyjskich samolotów od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Według doniesień opublikowanych na platformie X (dawniej Twitter) przez rosyjskojęzyczny kanał Norden Nytt samolot otrzymał od Danii pozwolenie na wykorzystanie przestrzeni powietrznej nad Bornholmem.

Autor wpisu podkreślił również, że samolot należał do niemieckiego operatora czarterowego FAI, którego głównymi klientami w Rosji są politycy. Prywatne odrzutowce wynajmowane przez firmę mają pełnić przede wszystkim funkcję transportu medycznego. Loty w tym charakterze wyłączone są z zakazu naruszania przestrzeni powietrznej państw europejskich, który obejmuje rosyjskie samoloty.

Doniesienia te zdają się potwierdzać informacje opublikowane przez portal Flight Radar. Wynika z nich, że lot przeprowadzony był odrzutowym samolotem Learjet 60. Według opisu zamieszczonego na oficjalnej stronie linii lotniczej FAI maszyna - zależnie od wersji - może być wyposażona w cztery miejsca siedzące i łóżko, lub dwa miejsca siedzące i dwa łóżka. W samolocie lecą lekarz pogotowia i ratownik medyczny. Na pokładzie znajdują się takie sprzęty jak defibrylator, respirator, bronchoskop czy analizator parametrów krytycznych.

Spekulacje internautów o samolocie z Rosji. Kremlowskie elity czy obywatele Niemiec?

Według komunikatów przekazanych przez rzecznika rosyjskiej policji dziennikarzom gazety "Hannoversche Allgemeine Zeitung" pasażerami samolotu mieli być dwaj obywatele Niemiec - informuje lokalny portal T-Online. Reporterzy niemieckich mediów zwracają również uwagę, że ujawnienie informacji o locie spowodowało pojawienie się spekulacji o transporcie elit rosyjskich.

Według niektórych internautów samolotem miał lecieć sam Władimir Putin. Inni wskazywali zaś, że pasażerem mógł być Ramzan Kadyrow - współpracujący z Kremlem szef Republiki Czeczeńskiej. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się informacje o rzekomym złym stanie zdrowia i śpiączce czeczeńskiego przywódcy.

Więcej o: