Eksplozje w Sewastopolu. Wojsko ukraińskie zbombardowało sztab Floty Czarnomorskiej na Krymie

W piątek 22 września wojsko ukraińskie ostrzelało siedzibę sztabu Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Informacje o nalocie potwierdziły źródła związane z Moskwą. Do sieci wyciekły również nagrania przedstawiające pożar budynku oraz skalę wyrządzonych zniszczeń. Jest to kolejny w tym tygodniu udany atak Ukraińców na rosyjską infrastrukturę na Półwyspie Krymskim.

Po południu w piątek 22 września wojsko ukraińskie przeprowadziło udany atak rakietowy na sztab Floty Czarnomorskiej mieszczący się w Sewastopolu, w południowej części okupowanego Półwyspu Krymskiego. Wiadomość o ostrzale potwierdził Michaił Razwożajew, gubernator miasta z nadania Moskwy, oraz państwowa rosyjska agencja prasowa TASS. Wcześniej portal Krym.Realii informował o trzech eksplozjach w mieście.

Zobacz wideo Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny". Zastąpił go trójząb

Ostrzał sztabu Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Rosyjski gubernator ostrzega mieszkańców

"Wróg przeprowadził atak rakietowy na kwaterę główną floty" - informował rosyjski gubernator w mediach społecznościowych. Według pierwszych podanych przez niego wiadomości odłamek spadł w okolicach Teatru Łunaczarskiego, a na miejsce zostały wysłane służby ratunkowe. Mimo apelów gubernatora Razwożajewa, aby nie udostępniać zdjęć i filmów, do sieci trafiły nagrania przedstawiające płonący budynek sztabu Floty Czarnomorskiej oraz zniszczenia wyrządzone przez ukraiński atak.

W dalszych wiadomościach skierowanych do mieszkańców apelował o niewychodzenie z budynków oraz niezbliżanie się do centrum miasta. Informował też o zagrożeniu kolejnymi atakami. W ostatnim podanym komunikacie podawał natomiast, że w nalocie nie została uszkodzona infrastruktura cywilna i że trwają akcje dogaszania budynku. Odłamki po ostrzale miały jednak zostać rozrzucone na setki metrów wokół budynku Floty Czarnomorskiej.

Komunikat o popołudniowym ataku wystosowało również Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. W oświadczeniu opublikowanym na platformie Telegram czytamy, że budynek Floty Czarnomorskiej został uszkodzony oraz że w wyniku ostrzału zaginął jeden żołnierz. Nieoficjalne źródła podają jednak liczbę sześciu ofiar. Według informacji publikowanych przez Moskwę siły obrony powietrznej zestrzeliły pięć ukraińskich pocisków.

Seria ukraińskich ataków na Krymie. Celami obiekty rosyjskiej marynarki

Jak podkreśla portal Ukraińska Prawda, jest to kolejna w ostatnich dniach udana akcja wojskowa Ukrainy na Półwyspie Krymskim. W środę 20 września miały przeprowadzić atak na stanowiska dowództwa Floty Czarnomorskiej w okolicach Sewastopola. Natomiast w nocy 21 września Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oraz ukraińska marynarka wojskowa dokonały bombardowania lotniska w mieście Saki. Jak informuje Informacyjna Agencja Radiowa, w ataku Ukraińcy wykorzystali drony oraz rakiety Neptun własnej produkcji.

Intensyfikacja ukraińskich operacji na Półwyspie Krymskim trwa od kilku miesięcy. W przeciągu ostatnich tygodni obserwujemy jednak szczególne nasilenie ataków na rosyjską marynarkę. W nocy z 12 na 13 września Ukraińcy przeprowadzili ostrzał stoczni Sewmorwerf w Sewastopolu, która jako jedyny punkt tego typu w basenie Morza Czarnego ma istotne znaczenie strategiczne dla Floty Czarnomorskiej.

Więcej o: