Długoterminowa prognoza pogody. Czesi podali datę nadejścia jesieni. Końcówka września nas zaskoczy

Druga połowa września pozostanie ciepła i słoneczna, przez co bliżej jej będzie do lata - przewiduje Czeski Instytut Hydrometeorologiczny. Synoptycy spodziewają się znacznego ochłodzenia dopiero na przełomie miesięcy. Prawdziwa jesień ma zawitać do tej części Europy dopiero w październiku.

Tegoroczny początek września okazał się być bardzo ciepły i pogodny dla mieszkańców niemal całej Europy. Jak prognozuje Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (ČHMÚ), stan ten ma utrzymać się również w drugiej połowie miesiąca. Temperaturze odczuwalnej w tym okresie bliżej będzie do lata, a nadejścia prawdziwej jesieni Czesi spodziewają się dopiero na przełomie miesięcy.

Zobacz wideo Jak dbać o skórę i włosy jesienią? Podpowiada nasza makijażystka

Długoterminowa prognoza pogody. Kiedy nadejdzie jesień? 

"Zakładamy, że okres od 18 września do 15 października 2023 r. utrzyma się powyżej średniej pod względem temperatury i będzie raczej przeciętny pod względem opadów" - czytamy na stronie ČHMÚ. Jest to zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami, dotyczącymi letniego charakteru drugiej połowy września. Temperatura wzrośnie do ponad 20 st. Celsjusza, na nizinach osiągając nawet pułap 25 st. C. Średnia temperatura w nocy wyniesie z kolei 11 st. C.

Spodziewane ochłodzenie wystąpi dopiero na przełomie miesięcy i stanie się odczuwalne w pierwszej połowie października. Temperatura minimalna zamknie się w przedziale od 10 do 5 st. Celsjusza, podczas gdy temperatura maksymalna wyniesie od 14 do 18 st. Celsjusza.

Nadejściu jesiennej aury towarzyszyć będą umiarkowane opady deszczu. Taki stan rzeczy wciąż nie wyklucza jednak nagłego i krótkotrwałego powrotu letniej temperatury. Jak podaje ČHMÚ, skuteczność prognozy wynosi około 75 proc. w przypadku temperatur i około 65 proc. w kwestii opadów.

Pogoda na koniec września dla Polski. IMGW: na termometrach nawet 27 st. C

Długoterminowa prognoza pogody dla Czech pokrywa się z najnowszymi przewidywaniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Polsce na termometrach wciąż dominują wartości znacząco przewyższające pułap 20 st. C. Z kolei w nocy temperatura minimalna nie spada poniżej 10 st. C. Najwyższych wartości na termometrach możemy spodziewać się w czwartek i piątek. Za dnia temperatura wzrośnie wtedy do aż 27 st. C w całym kraju. W ostatnich dniach września mogą nam towarzyszyć przelotne opady deszczu, a nawet burze.

Więcej o: