Wojna w Ukrainie. Zełenski w Nowym Jorku. Rosjanie atakują ukraińskie miasta, Lwów pod ostrzałem

We wtorek nad ranem Rosja zaatakowała Lwów. Według lokalnych władz, jedna osoba została ranna. Atak spowodował pożar magazynu. Trwa akcja ratownicza. We Lwowie obowiązuje alarm przeciwlotniczy.
Zobacz wideo Radosław Fogiel: O akcesji Ukrainy do UE trzeba mówić w sposób skonkretyzowany

Rosjanie przeprowadzili atak dronami m.in. na obwody chmielnicki, iwanofrankiwski i lwowski. Wszędzie działa obrona powietrzna - poinformowała ukraińska agencja Unian. "W magazynach wybuchł znaczny pożar. Wszystkie wyspecjalizowane służby są na miejscu. Alarm przeciwlotniczy trwa! Niebezpieczeństwo nowych ataków pozostaje!" - poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy. O północy grupa bezzałogowych statków powietrznych kierowała się w stronę Krzywego Rogu.

Rosjanie zaatakowali Lwów i Charków. "Słychać odgłosy wybuchów"

Agresorzy ostrzelali również Charków. "Centrum Ukrainy, drugie największe miasto, Charków, zostało zaatakowane przez rosyjskie rakiety" - informuje we wpisie na Telegramie burmistrz miasta Ihor Terechow. Terechow dodał, że pociski spadały na dzielnice centralne. 

W Charkowie słychać odgłosy wybuchów. Apeluję do wszystkich o ostrożność i pozostanie w schroniskach. Charków znów pod ostrzałem rosyjskich rakiet. Według wstępnych informacji centralna część miasta jest atakowana. Istnieją informacje o uderzeniu w strefę produkcyjną dzielnicy Kholodnohirsk miasta

- napisał Terechow.

Ukraina. Sytuacja na froncie 

Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu ostatniej doby doszło do 35 starć zbrojnych. Ukraińskie siły kontynuują działania obronne na wschodzie i południu kraju, a na kierunku bachmuckim i melitopolskim prowadzą ofensywę. Według sztabu, ukraińscy żołnierze stopniowo wypierają Rosjan z zajmowanych terenów i umacniają się na zdobytych pozycjach. W rejonie Bachmutu i Robotynego odparto rosyjskie ataki.

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przeprowadziły 22 ataki rakietowe i 57 ataków lotniczych. 55 razy ostrzelały też ukraińskie pozycje i miejscowości rakietami niekierowanymi. Ukraińskie lotnictwo dokonało dziewięciu ataków na rejony ześrodkowania sił rosyjskich. Pododdziały wojsk rakietowych ostrzelały dwa rejony koncentracji Rosjan, trzy systemy obrony przeciwlotniczej, 19 stanowisk artylerii i punkt dowodzenia.

Prezydent Ukrainy w Nowym Jorku

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, by wziąć udział w rozpoczynającym się we wtorek Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Zełenski pojechał do szpitala na Staten Island. Rozmawiał tam z rannymi ukraińskimi żołnierzami, z których część porusza się na wózkach inwalidzkich lub ma protezy nóg. Wręczył im nagrody państwowe, dziękował też personelowi szpitala za opiekę nad żołnierzami. Prezydent Ukrainy przyleciał do Nowego Jorku, by wziąć udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Jest to jego druga wizyta w Stanach Zjednoczonych od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

Wołodymyr Zełenski ma w Nowym Jorku spotkać się także z innymi przywódcami, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą. Ukraiński prezydent zostanie też przyjęty w Białym Domu przez prezydenta USA Joe Bidena. Wojna w Ukrainie będzie jednym z głównych tematów tegorocznej debaty światowych przywódców w ONZ.

***

Więcej o: