Nieoficjalnie: Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu. Będą rozmawiać o zbożu?

Wołodymyr Zełenski w najbliższy czwartek spotka się z Joe Bidenem w Białym Domu - informują amerykańskie media. Wizyta ma odbyć się w trakcie planowanej podróży prezydenta Ukrainy do Stanów Zjednoczonych, podczas której weźmie on również udział w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podczas pobytu w USA Zełenski ma odnieść się do tematów związanych z bieżącą polityką Ukrainy, w tym do problemu eksportu żywności.

Wołodymyr Zełenski odbędzie w przyszłym tygodniu wizytę w Waszyngtonie - podają media za anonimowym amerykańskim urzędnikiem państwowym. Podczas swojego pobytu w USA ma spotkać się z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu oraz wziąć udział w indywidualnych rozmowach z amerykańskimi politykami w Kapitolu. Wizyta w stolicy USA odbędzie się po podróży do Nowego Jorku, gdzie prezydent Ukrainy spotka się z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Zobacz wideo Co przyniosła wizyta Joe Bidena w Kijowie? Pytamy ukraińskiego dziennikarza

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w USA. W planach podróż do Nowego Jorku i Waszyngtonu

Nieoficjalną informację o wizycie prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie jako pierwszy podał portal informacyjny Punchbowl News. Sugerowany termin spotkania między głowami państw jest zgodny z wcześniejszymi zapowiedziami, że Zełenski weźmie udział w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które odbywa się w Nowym Jorku. Będzie to pierwsza osobista wizyta prezydenta Ukrainy w amerykańskiej siedzibie ONZ od czasu rozpoczęcia wojny. Podczas ubiegłorocznego zjazdu wygłosił tam przemówienie za pośrednictwem wideokonferencji.

Podczas swojej wizyty w Nowym Jorku Zełenski ma wygłosić przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym oraz odbyć indywidualne spotkania z głowami państw uczestniczącymi w zjeździe ONZ - podaje portal Politico za informacjami przekazanymi przez ukraińskiego urzędnika. Zdaniem dziennikarzy wizyta Zełenskiego na arenie międzynarodowej ma mieć dwa główne cele - pierwszym z nich to zdobycie poparcia dla 10-punktowego planu pokoju proponowanego przez rząd Kijowa, a drugi - przedyskutowanie kwestii eksportu ukraińskiej żywności.

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden mają spotkać się w Białym Domu

Jak podaje CNN, Zełenski ma pojawić się przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ we wtorek 19 sierpnia. Planowane spotkanie prezydentów USA i Ukrainy miałoby z kolei odbyć się w czwartek. Ostatni raz prezydenci widzieli się podczas szczytu NATO, który odbył się w lipcu w Wilnie. Zapowiadana podróż do Stanów Zjednoczonych będzie pierwszą wizytą Zełenskiego w tym kraju od grudnia 2022 roku.  

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie jest istotna również z powodu rozpatrywanego przez Kongres wniosku o zapewnienie dodatkowego wsparcia dla Ukrainy. Temat ten może być istotnym elementem zbliżającej się w USA kampanii prezydenckiej i spotyka z coraz większym oporem ze strony polityków Partii Republikańskiej.

Więcej o: