Władimir Putin stanął w obronie Trumpa, pochwalił Muska i zapowiedział... swoje igrzyska przyjaźni

Władmir Putin we Władywostoku wygłosił wiele złotych myśli. Stwierdził, że Donald Trump jest "prześladowany z powodów politycznych". Docenił "biznesową przenikliwość" Elona Muska. A także zapowiedział powrót do... igrzysk przyjaźni. - Sport powinien pozostawać poza polityką. Nie powinien dzielić, ale jednoczyć ludzi - uzasadnił satrapa Kremla.

Władimir Putin we wtorek (12 września) przemówił podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku na dalekim wschodzie kraju. Stwierdził, że Zachód uważa Rosję za "imperium zła" od czasów średniowiecza, a to Zachód ma za sobą historię kolonizacji, której Rosja "nigdy nie prowadziła". Słowa goryczy przełamał wieloma komplementami. 

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Władimir Putin: Donald Trump jest prześladowany z powodów politycznych

- Wszystko, co dzieje się z Donaldem Trumpem, to prześladowanie z powodów politycznych - stwierdził Władimir Putin. Jego zdaniem sprawy karne byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych ukazują "zgniliznę amerykańskiego systemu" - podała RIA Novosti.

Co ciekawe, kiedy Donald Trump został postawiony w stan oskarżenia za próbę podważenia wyniku wyborów w 2020 roku, również nazwał działania amerykańskich władz formą "prześladowania politycznego przeciwnika". Więcej na ten temat w artykule:

Warto wspomnieć o obopólnych komplementach tych polityków. W kwietniu, w godzinnym wywiadzie przeprowadzonym przez publicystę Fox News Tuckera Carlsona - zagorzałego krytyka pomocy Ukrainie, Donald Trump stwierdził, że Putin jest "bardzo mądry", ale "ma prawdopodobnie zły rok". Oczywiście nie szczędził słów krytyki na temat zaangażowania USA w wojnę, którą rozpętała Rosja. 

Elon Musk? "Wybitna osobowość" 

Władimir Putin we Władywostoku rozpływał się także nad współzałożycielem Tesli, SpaceX i PayPala - Elonem Muskiem. Zwrócił uwagę na jego "biznesową przenikliwość" i nazwał "wybitną, utalentowaną" osobistością.

Elon Musk na słowa uznania Putina zasłużył sobie nie tylko swoją "biznesową przenikliwością", ale także ingerencją w wojnę. Na początku rosyjskiej inwazji właściciel SpaceX udostępnił Ukrainie swoje systemy Starlink, które umożliwiają dostęp do Internetu. 8 września amerykańskie media poinformowały, że Musk w tajemnicy nakazał wyłączyć sieć, aby nie dopuścić do ataku ukraińskich dronów na rosyjskie okręty stacjonujące na Krymie. 

Rosyjskie igrzyska przyjaźni w kontrze do igrzysk olimpijskich 

Uczestnictwo Rosji w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu stoi pod znakiem zapytania. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOI) zakazał jej reprezentantom startu w imprezach, które odbywają się pod szyldem federacji sportowych zrzeszonych w MKOl. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że nawet jeśli rosyjscy obywatele wezmą w nich udział, ich flaga nie będzie mogła zawisnąć. Władimir Putin znalazł na to prosty sposób. 

- W przyszłym roku zorganizujemy igrzyska przyjaźni [po raz pierwszy zorganizowane w 1984 r. przez Związek Radziecki - red.] - obiecał. - Zorganizujemy zawody w ramach BRICS, każdy z chęcią weźmie w nich udział. To skutecznie zabije dzisiejsze międzynarodowe federacje - dodał. - Międzynarodowy Komitet Olimpijski wypacza oryginalną ideę Pierre'a de Coubertina, że sport powinien pozostawać poza polityką. Nie powinien dzielić, ale jednoczyć ludzi - uzasadnił. Według zapowiedzi rosyjskie zawody odbędą się jesienią przyszłego roku, po igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Więcej o: