Pierwsze konkrety po spotkaniu Putin-Kim. Chodzi o budowę satelitów kosmicznych

- Nasza przyjaźń ma głębokie korzenie, a priorytetem naszego kraju są obecnie stosunki z Federacją Rosyjską - powiedział Kim Dzong Un podczas spotkania z Władimirem Putinem. Północnokoreański dyktator zapewnił też, że wspiera rosyjską agresję na Ukrainie. Z kolei przywódca Rosji zapowiedział, że pomoże Korei Północnej w budowie satelitów kosmicznych.

W środę w rosyjskim kosmodromie Wostocznyj w obwodzie amurskim Władimir Putin spotkał się z Kim Dzong Unem. - Nasza przyjaźń ma głębokie korzenie, a priorytetem naszego kraju są obecnie stosunki z Federacją Rosyjską - stwierdził północnokoreański dyktator, który ostatni raz z wizytą w Rosji był w kwietniu 2019 roku. Oznajmił także, że wspiera "specjalną operację wojskową" [termin propagandowy, to wojna - red.] w Ukrainie. Według niego działania Kremla są "świętą walką o ochronę suwerenności państwa". Powiedział też, że Korea Północna zawsze będzie wspierać Rosjan w walce z imperializmem.

Zobacz wideo Pawlak o transformacji energetycznej i imporcie węgla. "Zostałem zaatakowany"

Władimir Putin zapewnił z kolei, że Rosja pomoże Korei Północnej w budowie satelitów kosmicznych. Jak dodał, w tym celu właśnie spotkali się na kosmodromie Wostocznyj. Pytany o to, czy przywódcy będą omawiać współpracę wojskowo-techniczną, odparł: "O wszystkich kwestiach będziemy rozmawiać, bez pośpiechu. Jest czas".

"Korea Północna jest naszym sąsiadem i pomimo krzyków z zewnątrz będziemy budować relacje w sposób korzystny dla nas"

Na temat spotkania Putin-Kim rozmawiał z dziennikarzami rzecznik Kremla. - Korea Północna jest naszym bliskim sąsiadem i pomimo wszelkich uwag i krzyków z zewnątrz będziemy budować relacje w sposób korzystny dla nas i naszych sąsiadów. Kompleks relacji zakłada dialog i interakcję we wrażliwych obszarach, takich jak współpraca wojskowa, wymiana poglądów w najpilniejszych kwestiach z zakresu bezpieczeństwa. To też będzie realizowane - podkreślił Dmitrij Pieskow.

- Wszystkie inne kwestie dotyczą naszych krajów, suwerennych krajów i nie powinny być przedmiotem troski państw trzecich. Rosja i Korea Północna będą budować stosunki w oparciu o interesy obu krajów, ta współpraca nie jest skierowana przeciwko komukolwiek - dodał.

Przypomnijmy, "The New York Times", powołując się na źródła, napisał, że Władimir Putin chce, aby Pjongjang przekazał Moskwie pociski artyleryjskie i rakiety przeciwpancerne. Z kolei Kim Dzong Un chce, aby Rosja zapewniła Korei Północnej zaawansowane technologie dla satelitów i nuklearnych łodzi podwodnych. Ponadto północnokoreański dyktator zabiega o pomoc żywnościową dla swojego kraju.

Więcej o: