Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Maroku. PAH wysyła zespół reagowania natychmiastowego

Po katastrofalnym w skutkach trzęsieniu ziemi w Maroku trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza. Rośnie liczba ofiar, a wielu rannych jest w ciężkim stanie. Polska Akcja Humanitarna wysyła swój zespół reagowania natychmiastowego.
Zobacz wideo Czy faktycznie powinniśmy się cieszyć z łagodnych i krótkich zim?

Do niemal 2900 wzrosła liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi w Maroku. Ratownicy nie ustają w poszukiwaniach ludzi, którzy mogą być pod gruzami. Najgorsza sytuacja jest teraz w górskich wioskach Atlasu Wysokiego. Tam zniszczenia są najprawdopodobniej największe, ale w wiele miejsc nie da się dojechać ciężkim sprzętem. Ratownicy i wolontariusze muszą niekiedy pracować gołymi rękami, by odgruzować ruiny.

W Maroku pracują ekipy ratowników z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Kataru. Te kraje otrzymały od miejscowych władz pozwolenie na wjazd. Gotowość do pomocy zadeklarowały też ekipy ze Stanów Zjednoczonych i z Francji.

PAH wysyła zespół do Maroka

Także Polska Akcja Humanitarna przekaże pilną pomoc osobom, które ucierpiały w wyniku katastrofy. Jak informuje organizacja, jej zespół reagowania natychmiastowego dotrze właśnie do najmocniej dotkniętego kataklizmem regionu.

Wsparcia mogą potrzebować tysiące ludzi w trudno dostępnych, górskich rejonach, które należą do najbiedniejszych w kraju. Pełnej skali katastrofy nie poznamy jeszcze długo, gdyż do wielu miejscowości nie udało się jeszcze dotrzeć

- informuje organizacja. Poza poszukiwaniami, konieczne jest udzielanie pomocy medycznej poszkodowanym, a także zapewnienie opieki ludziom, którzy stracili domy. Spośród 2,5 tysiąca rannych wiele osób jest w ciężkim stanie.

Piątkowe trzęsienie ziemi miało swoje epicentrum w górach, ale skutki odczuwalne są także w Marrakeszu czy Agadirze, gdzie niektórzy ludzie spędzają noce na placach i przed szpitalami. PAH za najpilniejsze potrzeby uznaje zapewnienie bezpiecznego schronienia – wiele domów zostało zburzonych lub grozi im zawalenie – jak i żywności, wody pitnej, koców czy artykułów higienicznych. 

Było to najsilniejsze trzęsienie, jakie nawiedziło Maroko od ponad 120 lat. PAH uruchamia zbiórkę, aby zebrać niezbędne środki na udzielenie pomocy humanitarnej ofiarom trzęsienia ziemi. Można ją wesprzeć przez stronę siepomaga.pl/pah-maroko, a także dokonywać bezpośrednich wpłat na konto: Polska Akcja Humanitarna; 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 Alior Bank S.A. z dopiskiem "SOS Maroko".

Więcej o: